menu

Czy Chiny zmierzają do recesji, a może są na rozdrożu gospodarczym?


Od czerwca 2017 r. analitycy ekonomiczni i finansowi na całym świecie przewidują, że Chiny zmierzają w kierunku recesji, która miałaby ogromny wpływ na gospodarkę światową. Istnieje jednak inna grupa analityków, którzy myślą zupełnie inaczej. Ta druga kategoria analityków uważa, że Chiny nie zmierzają w kierunku recesji, ale raczej są uwikłane w zmiany strukturalne, które przechodzą w gospodarkę produkcyjną o wysokiej technologii.

Chiny zmierzały do recesji

Ostatnie statystyki gospodarcze z Chin wydają się wspierać analityków, którzy uważają, że Chiny zmierzają w kierunku recesji w ciągu kilku miesięcy. Pomimo faktu, że Chiny wciąż rosną gospodarczo, tempo wzrostu spowolniło, na podstawie danych ekonomicznych z 2018 r. W trzecim kwartale Chiny wzrosły o 6,5%, co było zgodne z szacunkami chińskiego rządu. Było to jednak niższe od 6,7% tempa wzrostu odnotowanego w drugim kwartale i poniżej tego, co rynek prognozował na trzeci kwartał.

Ponadto w ostatnich miesiącach 2018 r. produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 5,4% w porównaniu z prognozowaną stopą wzrostu 5,9%, a rzeczywista stopa wzrostu w październiku tego samego roku wyniosła 5,9%. Wszystkie te tendencje spadkowe stanowią zatem bardzo przekonujący argument dla analityków, którzy uważają, że Chiny zmierzają w kierunku recesji w najbliższej przyszłości.

Jednak niektórzy inwestorzy uważają, że nastroje będą napędzane przez dominujące siły rynkowe popytu i podaży, w porównaniu do miesięcznych wahań danych ekonomicznych. Inwestorzy przypisują zmienność na rynku, która jest spowodowana wojnami handlowymi między Chinami, a USA, z prognozą stabilizacji, gdy dojdzie do porozumienia handlowego, między dwoma supermocarstwami gospodarczymi.

Chiny na rozdrożach gospodarczych

Druga grupa inwestorów, zgadza się z opinią, że Chiny właśnie przechodzą transformację gospodarczą, która spowolni nieco gospodarkę; niekoniecznie mając ogromny wpływ na cały świat, podobnie jak globalny kryzys finansowy z 2008 roku.

Według tej grupy, Chiny odzwierciedlają ewolucję gospodarczą USA w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy to miejsca pracy w przemyśle przesunęły się na regiony geograficzne, co zoptymalizowało wydajność produkcji. W przypadku USA, produkcja przeniosła się na rynki, gdzie w krajach Ameryki Południowej była tańsza siła robocza. Produkcja została następnie przeniesiona do Chin, ponieważ stanowiła tańszą alternatywę dla masowej produkcji dla firm, które celowały w globalny rynek swoimi produktami. Zmiany te doprowadziły do ​​utraty pracy i upadku dawnych miast przemysłowych w USA. Jednak to przeniesienie produkcji do innych regionów geograficznych nie przesunęło USA z pozycji lidera globalnej supermocarstwa.

Przypadek Chin jest podobny do amerykańskiego, ale w niektórych aspektach jest inny. Podobieństwo wynika z faktu, że podobnie jak w USA, Chiny przenoszą obecnie swoje firmy produkcyjne do innych regionów, w których jest tańsza siła robocza w krajach takich jak Wietnam. Ma to na celu obniżenie kosztów produkcji i konkurencyjność na rynkach światowych poprzez sprzedaż ich produktów przemysłowych po niższych cenach niż ich konkurencja; i tym samym wkroczyć na rynek masowy zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Chiny są jednak na innej drodze niż USA w tym sensie, że przenoszą produkcję z kraju do tańszych krajów; intensywnie inwestuje także w produkcję zaawansowanych technologii w kraju. Ma to potencjał podwójnej tragedii, w której miejsca pracy są tracone z powodu zamykania zakładów produkcyjnych; jednocześnie tracone są miejsca pracy, ponieważ producenci automatyzują swoje linie produkcyjne i zmniejszają zapotrzebowanie na siłę roboczą.

Wraz z utratą miejsc pracy dochody do dyspozycji konsumentów zmniejszyłyby się, zmniejszając dostępną gotówkę do wydania na towary i usługi produkowane w Chinach; i może spowodować recesję w miarę spadku konsumpcji. Rynek akcji może spaść, a inwestycje o stałym dochodzie mogą stać się mniej korzystne. To dlatego, że w tym scenariuszu inwestorzy mogą zwrócić się w stronę inwestycji w Złoto w formie CFD (poprzez platformy takie jak Vestle), jako bezpieczną przystań.

Jednak Chiny, które ugruntowały swoją pozycję jako centrum produkcyjne na świecie, w znacznej części wytwarzają produkty na rynki eksportowe, na które transformacja strukturalna nie jest bezpośrednio oddziaływana przez Pekin. W związku z tym oczekuje się, że Chiny pozostaną odporne w okresie przejściowym, gdy wejdą w gospodarkę o wysokich technologiach, która stworzy nowe miejsca pracy dla jej obywateli i doprowadzi kraj do wyższego wzrostu gospodarczego.

Podsumowując, druga grupa inwestorów uważa, że ​​tak jak w USA; gospodarka chińska zostanie wstrząśnięta podczas restrukturyzacji gospodarczej, ale najprawdopodobniej nie popadnie w głęboką recesję.

 Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD, są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków, poprzez dźwignę finansową. 88% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z Vestle. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer-third-party.html

*Post sponsorowany przez Vestle


Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

LMAX exchange LMAX Europe

LMAX przejmuje cypryjskiego brokera

Cypryjski regulator CySEC pozwolił na wykupienie brokera CB Capital Business Ltd, który zmieni nazwę na LMAX Broker Europe Ltd ...
Czytaj dalej

FSC (Mauritius) ostrzega przed Blackcore Ltd

Platforma transakcyjna Blackcore podaje na swojej stronie, że jest licencjonowana w Mauritiusie. W rzeczywistości nie ...
Czytaj dalej
fma nowa zelandia ostrzeżenie

FMA ostrzega przed fuerfx.com

Nowozelandzki regulator ostrzega przed klonem firmy Fern Group NZ Limited. FMA stwierdza, że ​​strona www.fuerfx.com ...
Czytaj dalej
xtb

Raport XTB: jak inwestować w gaming?

Broker XTB przygotował darmowy raport, w którym przedstawia sposoby i możliwości inwestycji w branży gamingowej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę