menu

Strona Główna > Newsy > Czy globalny rynek akcji czeka korekta?

Czy globalny rynek akcji czeka korekta?


Według najnowszego sondażu Agencji Reutera, prawie 2/3 (66/107) analityków, którzy zabrali głos w tej sprawie, uznało że globalna korekta na rynkach akcji do końca roku jest prawdopodobna. Przeciwnego zdania było 41 osób, które odpowiedziały na to pytanie.

Badanie opinii objęło 250 analityków giełdowych. Na pytanie, będące prognozą korekty na rynku akcji, odpowiedziało 107 z nich. 66 osób uznało, że jest ona prawdopodobna. Stanowią oni 26.4% ze wszystkich analityków biorących udział w badaniu.

Według mediany odpowiedzi zebranych od całej grupy w dniach 11-24 sierpnia, prawie wszystkie z 17 ankietowanych indeksów utrzymają w najbliższym czasie, osiągnięte do tej pory, dwucyfrowe wzrosty. Prognoza ta jest bardziej optymistyczna niż w majowym sondażu.

Większość analityków uznała, że wszystkie indeksy z wyjątkiem dwóch pozostaną w pobliżu obecnych poziomów lub wzrosną o mniej niż 4%, do końca tego roku. 90% osób, które udzieliły odpowiedzi na dodatkowe pytanie dotyczące zysków spółek, stwierdziło że wyniki firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprawią się. Zgodziło się z tym 97 ze 110 respondentów.

Dwa indeksy, które zdaniem analityków czekają spadki, to rynki wschodzące – Brazylia i Indie.

Podejrzewamy, że niskie stopy kapitalizacji były kluczowym czynnikiem wspierającym zeszłoroczny wzrost wycen na rynkach akcji, co podniosło ceny akcji rynków wschodzących – powiedział Thomas Mathews, ekonomista ds. rynków, cytowany przez agencję.

Widmo korekty?

Po przeciwnej stronie do ostrożnego optymizmu prezentowanego przez większość analityków Reuter postawił czynniki, które mogą zwiastować potencjalną korektę. Agencja wymieniła wśród nich groźbę wyższej inflacji, która może zmusić banki centralne do wycofania środków stymulacyjnych.

Rynek jest teraz napędzany przez ogromne ilości bodźców rządowych i niskie raty, ale to nie może trwać wiecznie – powiedział Dan Morgan, senior portfolio manager w Synovus Trust w Atlancie.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę