menu

Strona Główna > Newsy > Czy globalny rynek akcji czeka korekta?

Czy globalny rynek akcji czeka korekta?


Według najnowszego sondażu Agencji Reutera, prawie 2/3 (66/107) analityków, którzy zabrali głos w tej sprawie, uznało że globalna korekta na rynkach akcji do końca roku jest prawdopodobna. Przeciwnego zdania było 41 osób, które odpowiedziały na to pytanie.

Badanie opinii objęło 250 analityków giełdowych. Na pytanie, będące prognozą korekty na rynku akcji, odpowiedziało 107 z nich. 66 osób uznało, że jest ona prawdopodobna. Stanowią oni 26.4% ze wszystkich analityków biorących udział w badaniu.

Według mediany odpowiedzi zebranych od całej grupy w dniach 11-24 sierpnia, prawie wszystkie z 17 ankietowanych indeksów utrzymają w najbliższym czasie, osiągnięte do tej pory, dwucyfrowe wzrosty. Prognoza ta jest bardziej optymistyczna niż w majowym sondażu.

Większość analityków uznała, że wszystkie indeksy z wyjątkiem dwóch pozostaną w pobliżu obecnych poziomów lub wzrosną o mniej niż 4%, do końca tego roku. 90% osób, które udzieliły odpowiedzi na dodatkowe pytanie dotyczące zysków spółek, stwierdziło że wyniki firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprawią się. Zgodziło się z tym 97 ze 110 respondentów.

Dwa indeksy, które zdaniem analityków czekają spadki, to rynki wschodzące – Brazylia i Indie.

Podejrzewamy, że niskie stopy kapitalizacji były kluczowym czynnikiem wspierającym zeszłoroczny wzrost wycen na rynkach akcji, co podniosło ceny akcji rynków wschodzących – powiedział Thomas Mathews, ekonomista ds. rynków, cytowany przez agencję.

Widmo korekty?

Po przeciwnej stronie do ostrożnego optymizmu prezentowanego przez większość analityków Reuter postawił czynniki, które mogą zwiastować potencjalną korektę. Agencja wymieniła wśród nich groźbę wyższej inflacji, która może zmusić banki centralne do wycofania środków stymulacyjnych.

Rynek jest teraz napędzany przez ogromne ilości bodźców rządowych i niskie raty, ale to nie może trwać wiecznie – powiedział Dan Morgan, senior portfolio manager w Synovus Trust w Atlancie.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę