menu

Strona Główna > Newsy > Czy zmniejszenie importu do Chin wpłynie na spadek cen surowców?

Czy zmniejszenie importu do Chin wpłynie na spadek cen surowców?


Jeden z głównych czynników kształtujących wzrost cen na rynku surowców może ulec osłabieniu – donosi Bloomberg. Jest nim chiński popyt. 

Przez cztery pierwsze miesiące 2021 roku, chińska gospodarka wchłonęła zapasy stali, miedzi i ropy o wartości 150 mld dolarów. Jest to o 36 mld USD więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Do kwietnia tego roku, wzrost PKB Państwa Środka opierał się przede wszystkim na eksporcie oraz rynku nieruchomości.

Druga z wymienionych gałęzi wygenerowała olbrzymi popyt na materiały budowlane. Ich import do Chin odegrał istotną rolę we wzroście cen na całym świecie. Zwłaszcza w przypadku metali, kluczowych w branży nieruchomości i w inwestycjach infrastrukturalnych, takich jak miedź, aluminium, stal i jej główny składnik, czyli ruda żelaza.

Czy ceny surowców spadną?

W miarę rosnących cen, chińskie władze starają się ograniczać nadmierną spekulację na rynku surowców. Jednym z elementów jej zwalczania maja być surowe kary za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i nadużycia. Po drugie, obawiając się wystąpienia baniek, Ludowy Bank Chin stopniowo zmniejsza napływ pieniędzy do gospodarki.

Zdaniem Bloomberga dane z kwietnia wskazują na to, że ekspansja chińskiej gospodarki oraz jej akcja kredytowa mogły osiągnąć już swój szczyt. Jeżeli jest tak w istocie i Chiny zaczną ograniczać zadłużenie, będzie to oznaczało zaostrzenie warunków kredytowania i w rezultacie mniejszy import.

Spowolnienie akcji kredytowej będzie miało negatywny wpływ na popyt na towary w Chinach. Jak dotąd inwestycje w nieruchomości i infrastrukturę nie wykazały wyraźnego spowolnienia, ale prawdopodobnie spadną w drugiej połowie tego roku – skomentował dla Bloomberga, Hao Zhou, starszy ekonomista ds. rynków wschodzących w Commerzbank AG.

Druga strona medalu

W opozycji do przewidywań wieszczących nadchodzący spadek cen surowców, Bloomberg przytacza słowa ekonomistów, którzy uważają, że na ich rynku nie dojdzie do dużej wyprzedaży. Po pierwsze Chiny nie wykonają żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby udusić ich gospodarkę. Po drugie zapotrzebowanie na surowce w innych częściach świata jest równie wysokie, a może nawet wyższe niż w Azji.

W przeszłości punkt zwrotny cen metali przemysłowych często zbiegał się z cyklem kredytowym w Chinach, ale to nie znaczy, że tak będzie również i tym razem, ponieważ Stany Zjednoczone wyzwoliły znacznie większy bodziec niż Chiny, a ich popyt jest bardzo silny – powiedział Larry Hu, główny ekonomista ds. Chin w Macquarie Group Ltd.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę