Czym jest zmienność rynkowa (ang. volatility)?
Zmienność rynkowa, czyli tzw. Volatility odnosi się bezpośrednio do ilości niepewności, ryzyka i fluktuacji, które występują na rynku i wszystkich zmian cen w danym okresie na rynkach finansowych. Funkcjonują dwie podstawowe miary zmienności – historyczna i oczekiwana.
W okresie dużej zmienności na rynku, ceny mają tendencje od dynamicznych, gwałtownych zmian w krótkim okresie czasu.
Zmienność pojawia się zazwyczaj na skutek zmian danych makroekonomicznych lub po nieoczekiwanych wydarzeniach na świecie – zmianach politycznych czy katastrofach naturalnych.
Jak wykorzystać zmienność rynkową w swoich działaniach?
Doświadczeni traderzy cechują się umiejętnością wykorzystywania pojawiających się zmian. Obserwując sytuacje na świecie starają się ją wykorzystać – otworzyć i zamknąć pozycje w krótkim czasie.
Część z nich sugeruje, aby wizualnie mierzyć zmienność. Pamiętaj, że zmienność odnosi się bezpośrednio do tempa zmian rynkowych. Zmienny rynek to taki, w którym cena zmienia się szybko w krótkim okresie czasu.
W większości przypadków poziom płynności wpływa bezpośrednio na dane pochodzące z analizy technicznej. Im bardziej płynny jest rynek, tym skuteczniejsze mogą być formacje techniczne i wybicia. Rynek charakteryzujący się niską płynnością może także stać się zmienny. Zatem w momencie, w którym zdecydujesz się wykorzystywać maksima i minima świecy, która uformowała się w czasie podwyższonej zmienności – zachowaj zdrowy rozsądek.