menu

Strona Główna > Newsy > Danske Bank zapłaci karę w wysokości 2 mld USD

Danske Bank zapłaci karę w wysokości 2 mld USD


We wtorek Danske Bank, największy bank w Danii, przyznał się do winy w sprawie zmowy w celu popełnienia oszustwa w Stanach Zjednoczonych i zgodził się na przepadek kwoty 2,059 mld USD, zgodnie z warunkami ugody.

Karę nałożono, ponieważ duński bank wprowadził w błąd amerykańskie banki, dostarczając sfałszowanych informacji na temat klientów swojego oddziału w Estonii i kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy. W ten sposób klienci wysokiego ryzyka Danske Bank Estonia, którzy mieszkali poza Estonią, otrzymali dostęp do amerykańskiego systemu bankowego.

– Dzisiejsze przyznanie się do winy przez Danske Bank i dwumiliardowa kara pokazują, że Departament Sprawiedliwości będzie zaciekle strzegł integralności amerykańskiego systemu finansowego przed skażonymi zagranicznymi pieniędzmi – rosyjskimi lub innymi – powiedziała w oświadczeniu zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco.

Potężny skandal o wartości 200 mld EUR

Skandal związany z praniem pieniędzy z udziałem Danske Bank z siedzibą w Kopenhadze został ujawniony w 2018 roku. Bank został oskarżony o wypranie około 200 mld EUR. Według amerykańskich dokumentów sądowych duński bank oferował usługi bankowe dla osób niebędących rezydentami Estonii za pośrednictwem swojego oddziału w Estonii. Bank przyciągał klientów zapewniając usługi transferu pieniędzy przy zachowaniu „niewielkiego” nadzoru. Pracownicy oddziału w Estonii zostali oskarżeni o zmowę z osobami niebędącymi rezydentami w celu wykorzystania firm fasadowych, ukrywając źródło i własność funduszy.

Danske Bank i jego klienci niebędący rezydentami korzystali z usług banków amerykańskich, ponieważ potrzebowali dostępu do amerykańskiego systemu bankowego w celu przetwarzania transakcji dolarowych. W imieniu klientów niebędących rezydentami Danske Bank przeprowadził przez banki amerykańskie transakcje na kwotę co najmniej 160 mld USD.

Oprócz kary w wysokości 2 mld USD, bank osobno zapłaci 413 mln USD amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z ugodą w sprawie zarzutów o wprowadzanie w błąd inwestorów co do przestrzegania przez niego zasad AML.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę