menu

Strona Główna > Newsy > Deutsche Bank może zarobić 1 mld USD na inwestycji w firmę żeglugową

Deutsche Bank może zarobić 1 mld USD na inwestycji w firmę żeglugową


Mark Spehn nie mógł dołączyć do miliardera Idana Ofera na przyjęciu z okazji pierwszej oferty publicznej spółki Zim Integrated Shipping Services Ltd., które odbyło się 8 czerwca. 35-letni trader Deutsche Bank miał jednak wiele powodów do świętowania zza swojego biurka w Londynie – pisze Bloomberg.

Ryzykowna inwestycja Spehna w izraelską firmę żeglugową sprawiła, że niemiecki bank jest na dobrej drodze do osiągnięcia jednego z największych sukcesów od czasu transakcji na amerykańskich papierach wartościowych o podwyższonym ryzyku ponad dziesięć lat temu. Dzięki temu, że jedenasty co do wielkości przewoźnik kontenerowy na świecie płynie teraz na fali rekordowo wysokich stawek transportowych, potencjalny zysk Deutsche Bank może wynieść nawet 1 mld USD.

Począwszy od 2016 roku, trader zajmujący się zagrożonymi długami zainwestował blisko 100 mln USD w obligacje i kredyty bankowe firmy Zim, które sprzedawano z dużą zniżką. Kupił również udziały w firmie za kilka milionów USD w okresie niskich stawek transportowych. Te inwestycje mogą teraz dać Deutsche Bankowi sukces wynoszący około 25% wartości zysku z bankowości inwestycyjnej za cały 2020 rok.

Spehn zaczął budować pozycję w firmie Zim krótko po tym, jak dołączył do banku z SC Lowy. Izraelska firma żeglugowa wyszła z burzliwej restrukturyzacji zadłużenia w 2014 roku. Restrukturyzacja zmniejszyła jej dług i zmniejszyła udziały głównego akcjonariusza – izraelskiego potentata Ofera – ale pozostawiła ją w warunkach niskich stawek za transport morski.

Wzrost stawek przewozowych wpłynął na sytuację firmy

Działania wdrożone przez zarząd Zim w ciągu ostatnich kilku lat przyczyniły się do poprawy sytuacji firmy, jednak dopiero wzrost stawek przewozowych odwrócił jej losy. Stawki za przewóz kontenerów zaczęły gwałtownie rosnąć w drugiej połowie ubiegłego roku w związku z większym popytem w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz wprowadzeniem bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji dwutlenku węgla.

Gwałtowny wzrost popytu spowodował powstanie wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i doprowadził stawki do rekordowych poziomów. Indeks Shanghai Containerized Freight Index, który monitoruje stawki przewozowe na niektórych z najbardziej ruchliwych tras morskich z chińskiego portu, wzrósł o 265% w ciągu ostatniego roku.

Firma Zim, która weszła na giełdę w styczniu, potroiła swoją wartość i ogłosiła, że w 2021 roku wypłaci nadzwyczajną dywidendę. Analitycy firmy Jefferies oczekują, że spółka wygeneruje w tym roku większe przepływy pieniężne i jeszcze bardziej poprawi swój bilans.

Deutsche Bank rozpoczął spieniężanie akcji: zgodnie ze sprawozdaniami 4 czerwca sprzedał udziały o wartości około 90 mln USD, pozostawiając sobie pozycje warte około 645 mln USD. Część zysków banku została już zrealizowana, ponieważ posiadany przez niego dług został wykupiony po wartości nominalnej. To sprawia, że transakcja obejmująca Zim jest jedną z najbardziej dochodowych dla banku od czasu, gdy Greg Lippmann przeprowadził transakcję na amerykańskich papierach wartościowych typu subprime i zarobił prawie 2 mld USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę