menu

Strona Główna > Newsy > Deutsche Bank może zarobić 1 mld USD na inwestycji w firmę żeglugową

Deutsche Bank może zarobić 1 mld USD na inwestycji w firmę żeglugową


Mark Spehn nie mógł dołączyć do miliardera Idana Ofera na przyjęciu z okazji pierwszej oferty publicznej spółki Zim Integrated Shipping Services Ltd., które odbyło się 8 czerwca. 35-letni trader Deutsche Bank miał jednak wiele powodów do świętowania zza swojego biurka w Londynie – pisze Bloomberg.

Ryzykowna inwestycja Spehna w izraelską firmę żeglugową sprawiła, że niemiecki bank jest na dobrej drodze do osiągnięcia jednego z największych sukcesów od czasu transakcji na amerykańskich papierach wartościowych o podwyższonym ryzyku ponad dziesięć lat temu. Dzięki temu, że jedenasty co do wielkości przewoźnik kontenerowy na świecie płynie teraz na fali rekordowo wysokich stawek transportowych, potencjalny zysk Deutsche Bank może wynieść nawet 1 mld USD.

Począwszy od 2016 roku, trader zajmujący się zagrożonymi długami zainwestował blisko 100 mln USD w obligacje i kredyty bankowe firmy Zim, które sprzedawano z dużą zniżką. Kupił również udziały w firmie za kilka milionów USD w okresie niskich stawek transportowych. Te inwestycje mogą teraz dać Deutsche Bankowi sukces wynoszący około 25% wartości zysku z bankowości inwestycyjnej za cały 2020 rok.

Spehn zaczął budować pozycję w firmie Zim krótko po tym, jak dołączył do banku z SC Lowy. Izraelska firma żeglugowa wyszła z burzliwej restrukturyzacji zadłużenia w 2014 roku. Restrukturyzacja zmniejszyła jej dług i zmniejszyła udziały głównego akcjonariusza – izraelskiego potentata Ofera – ale pozostawiła ją w warunkach niskich stawek za transport morski.

Wzrost stawek przewozowych wpłynął na sytuację firmy

Działania wdrożone przez zarząd Zim w ciągu ostatnich kilku lat przyczyniły się do poprawy sytuacji firmy, jednak dopiero wzrost stawek przewozowych odwrócił jej losy. Stawki za przewóz kontenerów zaczęły gwałtownie rosnąć w drugiej połowie ubiegłego roku w związku z większym popytem w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz wprowadzeniem bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji dwutlenku węgla.

Gwałtowny wzrost popytu spowodował powstanie wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i doprowadził stawki do rekordowych poziomów. Indeks Shanghai Containerized Freight Index, który monitoruje stawki przewozowe na niektórych z najbardziej ruchliwych tras morskich z chińskiego portu, wzrósł o 265% w ciągu ostatniego roku.

Firma Zim, która weszła na giełdę w styczniu, potroiła swoją wartość i ogłosiła, że w 2021 roku wypłaci nadzwyczajną dywidendę. Analitycy firmy Jefferies oczekują, że spółka wygeneruje w tym roku większe przepływy pieniężne i jeszcze bardziej poprawi swój bilans.

Deutsche Bank rozpoczął spieniężanie akcji: zgodnie ze sprawozdaniami 4 czerwca sprzedał udziały o wartości około 90 mln USD, pozostawiając sobie pozycje warte około 645 mln USD. Część zysków banku została już zrealizowana, ponieważ posiadany przez niego dług został wykupiony po wartości nominalnej. To sprawia, że transakcja obejmująca Zim jest jedną z najbardziej dochodowych dla banku od czasu, gdy Greg Lippmann przeprowadził transakcję na amerykańskich papierach wartościowych typu subprime i zarobił prawie 2 mld USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę