menu

Strona Główna > Newsy > Drew Niv i William Ahdout zawierają ugodę z inwestorami FXCM o wartości 6,5 mln USD

Drew Niv i William Ahdout zawierają ugodę z inwestorami FXCM o wartości 6,5 mln USD


Pozew zbiorowy wniesiony w 2017 roku przez inwestorów spółki Global Brokerage, dawniej znanej jako FXCM jest wreszcie bliski zakończenia.

3 lutego roku strony postępowania złożyły w sądzie w Nowym Jorku propozycję ugody i wnioskują o jej zatwierdzenie. Powodowie oraz pozwani Dror Niv i William Ahdout zgodzili się zawrzeć ugodę na kwotę 6 500 000 USD.

Powodowie zarzucili pozwanym popełnienie oszustwa w zakresie papierów wartościowych poprzez wprowadzenie w błąd i pominięcie istotnych faktów dotyczących relacji FXCM z Effex Capital, LLC. FXCM oferował handel walutami klientom detalicznym, reklamując swój “model agencyjny”, w którym FXCM łączył klienta z dostawcą płynności oferującym najlepszą cenę, a FXCM jedynie dodawał marżę do ceny w formie prowizji.

Jednak według strony powodowej, broker FXCM bez wiedzy klientów i inwestorów potajemnie otrzymywał około 70% zysków handlowych od spółki Effex, jednego z głównych dostawców płynności FXCM, który zawierał transakcje w kontrze do klientów FXCM.

Nieprzepisowe działania FXCM

Według pozwu, firma Effex była prowadzona przez Johna Dittamiego, którego pozwani Niv i Ahdout zatrudnili w FXCM, aby stworzyć wewnętrzny system handlowy EES, który byłby konkurencyjny dla zewnętrznych animatorów rynku. Umowa Dittamiego z FXCM przewidywała podział zysków handlowych EES w proporcji 70-30 (70% dla FXCM). Kiedy dział zgodności z przepisami FXCM zdecydował, że spółka nie może twierdzić, że działa w modelu agencyjnym, jeśli EES handluje w kontrze do klientów FXCM, pozwani zdecydowali się wydzielić EES jako spółkę Effex. FXCM i Effex zachowały jednak podział zysków handlowych w proporcji 70-30.

W ramach ugody przewidziano fundusz w wysokości 6 500 000 USD w gotówce. Biegły oszacował jednak wysokość szkód na 17,5 mln USD. Ugoda mimo wszystko stanowi dobrą wiadomość dla strony powodowej, ponieważ pozwoli uzyskać zwrot 37% maksymalnego potencjalnego odszkodowania.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę