menu

Strona Główna > Newsy > Duża zmienność na rynku metali w 2021 roku i niepewne perspektywy na 2022

Duża zmienność na rynku metali w 2021 roku i niepewne perspektywy na 2022


Po burzliwym 2021 roku rynek metali z dużą niepewnością wchodzi w nowy rok. Kończący się rok był zdominowany przez ograniczenia podaży, spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz globalny kryzys energetyczny, zapowiadający dalsze zakłócenia w przyszłości.

W tym roku miedź uzyskała rekordowe wyniki, ponieważ pandemia zachwiała podażą i popytem, ale gwiazdą rynku metali nieszlachetnych była cyna. Rynek złota rozczarował, mimo szalejącej inflacji. Słaby popyt na rudę żelaza w chińskiej gospodarce spowodował spadek wartości tego surowca z ponad 200 USD do poniżej 100 USD za tonę.

Słabe wyniki rudy żelaza

Na horyzoncie widać już czynniki, które wpłyną na rynki w 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że nadal będzie utrzymywał się niebezpiecznie niski poziom zapasów, zwłaszcza jeśli globalna gospodarka będzie kontynuowała odbudowę po pandemii.

Cyna zwykle nie przyciąga większej uwagi, ale była wielkim zwycięzcą 2021 roku. Ceny wzrosły prawie dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, dzięki boomowi na elektronikę, który napędza popyt, oraz przerwom w dostawach spowodowanym przez Covid-19.

Ruda żelaza była jednym z największych przegranych 2021 roku. To m.in. efekt kryzysu sektora nieruchomości w Chinach, który wpłynął na ceny. Oczekuje się jednak, że władze Chin wdrożą bodźce fiskalne i politykę monetarną, aby przeciwdziałać gwałtownemu spowolnieniu.

Koszty energii wpływają na popyt

Złoto kończy rok nieco poniżej poziomu, na którym go rozpoczęło. W pełnym turbulencji 2021 roku inwestorzy skłaniali się jednak ku bardziej ryzykownym aktywom, w tym surowcom energetycznym i przemysłowym. Zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed grozi kolejnymi utrudnieniami. Inwestorzy w dużej mierze oczekują, że Fed podniesie stopy procentowe trzy razy w 2022 roku, a niektórzy uczestnicy rynku spodziewają się podwyżki już w marcu.

Obecnie w Europie wpływ na popyt na metale nieszlachetne mają wysokie koszty energii. Firma Alcoa Corp. z powodu wysokich kosztów energii zamyka hiszpański zakład na dwa lata. Cena aluminium wzrosła w tym roku o ponad 40%, a specjaliści przewidują, że w przyszłym roku deficyt będzie jeszcze większy, ponieważ dążenie do dekarbonizacji wpływa na ograniczenie produkcji na całym świecie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę