Duża zmienność na rynku metali w 2021 roku i niepewne perspektywy na 2022
Po burzliwym 2021 roku rynek metali z dużą niepewnością wchodzi w nowy rok. Kończący się rok był zdominowany przez ograniczenia podaży, spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz globalny kryzys energetyczny, zapowiadający dalsze zakłócenia w przyszłości.
W tym roku miedź uzyskała rekordowe wyniki, ponieważ pandemia zachwiała podażą i popytem, ale gwiazdą rynku metali nieszlachetnych była cyna. Rynek złota rozczarował, mimo szalejącej inflacji. Słaby popyt na rudę żelaza w chińskiej gospodarce spowodował spadek wartości tego surowca z ponad 200 USD do poniżej 100 USD za tonę.
Słabe wyniki rudy żelaza
Na horyzoncie widać już czynniki, które wpłyną na rynki w 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że nadal będzie utrzymywał się niebezpiecznie niski poziom zapasów, zwłaszcza jeśli globalna gospodarka będzie kontynuowała odbudowę po pandemii.
Cyna zwykle nie przyciąga większej uwagi, ale była wielkim zwycięzcą 2021 roku. Ceny wzrosły prawie dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, dzięki boomowi na elektronikę, który napędza popyt, oraz przerwom w dostawach spowodowanym przez Covid-19.
Ruda żelaza była jednym z największych przegranych 2021 roku. To m.in. efekt kryzysu sektora nieruchomości w Chinach, który wpłynął na ceny. Oczekuje się jednak, że władze Chin wdrożą bodźce fiskalne i politykę monetarną, aby przeciwdziałać gwałtownemu spowolnieniu.
Koszty energii wpływają na popyt
Złoto kończy rok nieco poniżej poziomu, na którym go rozpoczęło. W pełnym turbulencji 2021 roku inwestorzy skłaniali się jednak ku bardziej ryzykownym aktywom, w tym surowcom energetycznym i przemysłowym. Zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed grozi kolejnymi utrudnieniami. Inwestorzy w dużej mierze oczekują, że Fed podniesie stopy procentowe trzy razy w 2022 roku, a niektórzy uczestnicy rynku spodziewają się podwyżki już w marcu.
Obecnie w Europie wpływ na popyt na metale nieszlachetne mają wysokie koszty energii. Firma Alcoa Corp. z powodu wysokich kosztów energii zamyka hiszpański zakład na dwa lata. Cena aluminium wzrosła w tym roku o ponad 40%, a specjaliści przewidują, że w przyszłym roku deficyt będzie jeszcze większy, ponieważ dążenie do dekarbonizacji wpływa na ograniczenie produkcji na całym świecie.