menu

Strona Główna > Newsy > Duże europejskie banki wyłączone ze sprzedaży obligacji

Duże europejskie banki wyłączone ze sprzedaży obligacji


Unia Europejska postanowiła wykluczyć ze sprzedaży obligacji niektóre z największych banków inwestycyjnych, które były zamieszane w naruszenia przepisów antymonopolowych.

W oświadczeniu cytowanym przez Agencję Reutera, Komisja Europejska twierdzi, że przeprowadzi staranną analizę, czy główni pośrednicy uznani za winnych naruszenia zasad antymonopolowych podjęli niezbędne działania naprawcze, aby zakończyć nieuczciwe praktyki i podjąć kroki, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.

Jeżeli wstępna opinia Komisji zostanie potwierdzona, zachowanie banków naruszałoby przepisy UE zakazujące antykonkurencyjnych praktyk handlowych, takich jak zmowy cenowe (art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i art. 53 Porozumienia EOG).

UE karze za wcześniejsze przewinienia

W sprawozdaniu Komisji nie sprecyzowano, które banki zostały wykluczone, ale w poprzednich latach znanych było kilka przypadków, w których zaangażowanych było około 10 największych banków w Europie. Przykładowo Komisja nałożyła grzywny na banki takie jak Bank of America, Credit Agricole, Natixis, Nomura, Natwest Markets (dawniej RBS) i UniCredit za naruszenie przepisów antymonopolowych poprzez udział w zmowach dotyczących obligacji w dwóch oddzielnych sprawach w kwietniu i maju. Deutsche Bank również uczestniczył w jednym ze skandali, ale nie został ukarany grzywną. Ponadto Barclays, Citigroup, JPMorgan i Natwest zostały ukarane grzywną w 2019 roku za manipulowanie rynkiem walutowym.

Banki te należą do grona 39 głównych operatorów w UE i zarządzają największą sprzedażą obligacji na tym obszarze. Odpowiadają one za sprzedaż długu bezpośrednio inwestorom końcowym, otrzymując za ten proces sowite prowizje. Rzecznicy Nomury, BofA, Barclays, Natixis, Credit Agricole, NatWest, Deutsche Bank, UniCredit, Citi i JP Morgan odmówili udzielenia komentarza Agencji Reutera.

Rzecznik Komisji powiedział, że banki w pewnym momencie ponownie dołączą do konsorcjum. Informacje o wykluczeniu niektórych banków podał serwis Financial Times po pierwszej emisji obligacji Unii Europejskiej, w której UE zebrała 20 mld EUR (24,25 mld USD) wspierających fundusz odbudowy. Emisji towarzyszyło ogromne zainteresowanie inwestorów.

Autor: Mariusz Przepiórka

JesteÅ› traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzeglÄ…d #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczajÄ… rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę