menu

Strona Główna > Newsy > Dwóch Amerykanów i Holender oskarżeni o oszustwo o wartości 30 mln USD

Dwóch Amerykanów i Holender oskarżeni o oszustwo o wartości 30 mln USD


Dwaj obywatele USA i obywatel Holandii zostali oskarżeni o prowadzenie nielegalnego handlu walutowego, w ramach którego ukradli swoim ofiarom 30 mln USD. Pozwanym zarzuca się zmowę i oszustwo dotyczące papierów wartościowych, zmowę w celu popełnienia oszustwa bankowego oraz pranie pieniędzy. Akt oskarżenia trafił w ubiegłym tygodniu do sądu na Florydzie.

Według aktu oskarżenia, prokuratura zarzuca 44-letniemu Patrickowi Gallagherowi i 49-letniemu Michaelowi Dionowi, że nakłaniali ofiary do inwestowania w ich firmę Global Forex Management, obiecując im duże zyski w oparciu o sfabrykowane wcześniejsze wyniki handlowe. Z dokumentów sądowych wynika, że oskarżeni wmawiali ofiarom, że będą obracać funduszami za pomocą internetowej platformy handlowej IB Capital, dostarczonej przez trzeciego oskarżonego, obywatela Holandii Emade Echadiego. Zamiast tego, cała trójka współpracowała ze sobą, aby ukraść pieniądze poszkodowanych inwestorów. W maju 2012 celowo stworzyli dla inwestorów transakcje przynoszące straty i ukradli swoim ofiarom 30 mln USD.

Oskarżeni rzekomo ukrywali ten system przed ofiarami, tworząc fałszywe zapisy transakcji, a następnie przekazywali skradzione pieniądze za pośrednictwem kolejnych firm, które zakładali na całym świecie. Wygląda jednak na to, że cały wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenia oszustwa o wartości 30 mln USD okazał się niewystarczający. Jeśli oskarżeni zostaną uznani za winnych, grozi im maksymalna kara pięciu lat więzienia za zmowę w celu popełnienia oszustwa oraz 20 lat więzienia za każdy z pozostałych zarzutów.

Kolejne kary za piramidy finansowe

Amerykański Departament Sprawiedliwości i organy nadzoru finansowego są bardzo aktywne w sprawach dotyczących przestępstw finansowych. W zeszłym tygodniu media opisywały kolejne decyzje sądowe dotyczące piramid finansowych. Sąd okręgowy w Nowego Meksyku nakazał Douglasowi Lienowi zapłacić ponad 10,3 mln USD w ramach kary i zadośćuczynienia za oszustwo w handlu kontraktami terminowymi. Sąd stanu Georgia natomiast nakazał Clarence’owi Deanowi Alfordowi zwrot zysków w wysokości blisko 8,85 mln USD i nałożył karę w wysokości 192 tys. USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę