menu

Strona Główna > Newsy > EBC zmieni wzory banknotów euro do 2024 roku

EBC zmieni wzory banknotów euro do 2024 roku


Europejski Bank Centralny (EBC) zamierza zmienić wzory banknotów euro. Proces projektowy zostanie przeprowadzony przy udziale mieszkańców Europy, a ostateczna decyzja dotycząca nowych wzorów zostanie podjęta w 2024 roku.

Proces zmiany wzorów banknotów rozpocznie się od utworzenia grup fokusowych, których zadaniem będzie zebranie opinii mieszkańców całej strefy euro na temat możliwych motywów na przyszłych banknotach. Następnie zebrane propozycje zostaną przedstawione przez grupę doradczą.

Nowe motywy po 20 latach

Członkowie grupy doradczej zostali już wyznaczeni przez EBC. Są to przedstawiciele różnych dziedzin, takich jak historia, nauki przyrodnicze i społeczne, sztuki plastyczne i technika. Obecne wzory banknotów euro opierają się na motywach „epok i stylów”, które przedstawiają okna, drzwi i mosty.

– Banknoty euro pozostaną na zawsze. Są namacalnym i widocznym symbolem tego, że jesteśmy razem w Europie, zwłaszcza w czasach kryzysu, i wciąż jest na nie duży popyt. Po 20 latach nadszedł czas, aby zmienić ich wygląd, by stały się bardziej przyjazne dla Europejczyków w każdym wieku i z różnych środowisk – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde.

Po zapoznaniu się z propozycjami grupy doradczej EBC zwróci się do opinii publicznej o przedstawienie opinii na temat wybranych motywów. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie konkursu na projekt nowych banknotów, po którym znów nastąpią konsultacje społeczne. Ostateczną decyzję podejmie Rada Prezesów.

EBC pracuje również nad cyfrowym euro

– Chcemy stworzyć banknoty euro, z którymi obywatele Europy będą mogli się identyfikować i których będą z dumą używać jako swoich pieniędzy. Proces zmiany wzorów będzie przebiegał równolegle z naszymi badaniami w zakresie cyfrowego euro. Oba projekty mają na celu zapewnienie Europejczykom bezpiecznego pieniądza – powiedział Fabio Panetta, członek zarządu EBC.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę