menu

Strona Główna > Newsy > EBC zmieni wzory banknotów euro do 2024 roku

EBC zmieni wzory banknotów euro do 2024 roku


Europejski Bank Centralny (EBC) zamierza zmienić wzory banknotów euro. Proces projektowy zostanie przeprowadzony przy udziale mieszkańców Europy, a ostateczna decyzja dotycząca nowych wzorów zostanie podjęta w 2024 roku.

Proces zmiany wzorów banknotów rozpocznie się od utworzenia grup fokusowych, których zadaniem będzie zebranie opinii mieszkańców całej strefy euro na temat możliwych motywów na przyszłych banknotach. Następnie zebrane propozycje zostaną przedstawione przez grupę doradczą.

Nowe motywy po 20 latach

Członkowie grupy doradczej zostali już wyznaczeni przez EBC. Są to przedstawiciele różnych dziedzin, takich jak historia, nauki przyrodnicze i społeczne, sztuki plastyczne i technika. Obecne wzory banknotów euro opierają się na motywach „epok i stylów”, które przedstawiają okna, drzwi i mosty.

– Banknoty euro pozostaną na zawsze. Są namacalnym i widocznym symbolem tego, że jesteśmy razem w Europie, zwłaszcza w czasach kryzysu, i wciąż jest na nie duży popyt. Po 20 latach nadszedł czas, aby zmienić ich wygląd, by stały się bardziej przyjazne dla Europejczyków w każdym wieku i z różnych środowisk – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde.

Po zapoznaniu się z propozycjami grupy doradczej EBC zwróci się do opinii publicznej o przedstawienie opinii na temat wybranych motywów. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie konkursu na projekt nowych banknotów, po którym znów nastąpią konsultacje społeczne. Ostateczną decyzję podejmie Rada Prezesów.

EBC pracuje również nad cyfrowym euro

– Chcemy stworzyć banknoty euro, z którymi obywatele Europy będą mogli się identyfikować i których będą z dumą używać jako swoich pieniędzy. Proces zmiany wzorów będzie przebiegał równolegle z naszymi badaniami w zakresie cyfrowego euro. Oba projekty mają na celu zapewnienie Europejczykom bezpiecznego pieniądza – powiedział Fabio Panetta, członek zarządu EBC.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę