menu

Strona Główna > Newsy > Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada

Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan niespodziewanie zdymisjonował ministra finansów w związku z pogłębiającymi się rozbieżnościami w administracji, dotyczącymi agresywnych cięć stóp procentowych, które osłabiły walutę i zwiększyły inflację.

Lutfi Elvan odejdzie po nieco ponad roku pracy i zostanie zastąpiony przez Nureddina Nebatiego. Nebati od 2018 roku pełnił funkcję wiceministra finansów i jest postrzegany jako bliski Beratowi Albayrakowi, ministrowi finansów w latach 2018-20 i zięciowi Erdogana.

Lira na rekordowo niskim poziomie

Lira turecka, już osiągająca rekordowo niskie wyniki, po ogłoszeniu komunikatu osłabiła się jeszcze bardziej w wyniku obaw o politykę gospodarczą Erdogana i usuwanie urzędników, którzy nie zgadzają się z jego priorytetami. Ostatnie cięcia stóp procentowych, do których zachęcał Erdogan – w czasie, gdy inflacja jest już bliska 20% – mocno uderzyły w tureckie aktywa, ponieważ inwestorzy poddali w wątpliwość niekonwencjonalne podejście do zarządzania gospodarką.

Elvan sprzeciwiał się tym obniżkom stóp procentowych, a przemawiając dwa dni przed kolejną obniżką stóp procentowych, do której doszło 18 listopada, wezwał „każdą instytucję do zrobienia tego, co do niej należy w ramach jej własnego mandatu”, aby powstrzymać wzrost cen.

Dzień później Erdogan w parlamencie skrytykował „przyjaciół, którzy wciąż bronią” wysokich kosztów kredytu. – Nie mogę iść jedną drogą z tymi urzędnikami – powiedział wówczas Erdogan. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie Elvana, który nie przyłączył się do oklasków dla prezydenta, gdy ten przemawiał. Erdogan regularnie powtarza swoją mantrę, że wysokie koszty kredytu powodują inflację, a nie ją ograniczają.

Inflacja w Turcji już blisko 20%

Obniżki stóp procentowych w Turcji są odwrotnością ogólnoświatowego trendu zacieśniania polityki monetarnej, ponieważ ożywienie gospodarcze po pandemii wraz z napiętymi łańcuchami dostaw napędzają gwałtowny wzrost cen. Decyzja Turcji o obniżeniu stóp procentowych o cztery punkty procentowe od września zepchnęła rentowność obligacji rządowych skorygowanych o inflację jeszcze bardziej poniżej zera, podczas gdy wzrost cen osiągnął w październiku wartość 19,9% rok do roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę