menu

Strona Główna > Newsy > Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada

Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan niespodziewanie zdymisjonował ministra finansów w związku z pogłębiającymi się rozbieżnościami w administracji, dotyczącymi agresywnych cięć stóp procentowych, które osłabiły walutę i zwiększyły inflację.

Lutfi Elvan odejdzie po nieco ponad roku pracy i zostanie zastąpiony przez Nureddina Nebatiego. Nebati od 2018 roku pełnił funkcję wiceministra finansów i jest postrzegany jako bliski Beratowi Albayrakowi, ministrowi finansów w latach 2018-20 i zięciowi Erdogana.

Lira na rekordowo niskim poziomie

Lira turecka, już osiągająca rekordowo niskie wyniki, po ogłoszeniu komunikatu osłabiła się jeszcze bardziej w wyniku obaw o politykę gospodarczą Erdogana i usuwanie urzędników, którzy nie zgadzają się z jego priorytetami. Ostatnie cięcia stóp procentowych, do których zachęcał Erdogan – w czasie, gdy inflacja jest już bliska 20% – mocno uderzyły w tureckie aktywa, ponieważ inwestorzy poddali w wątpliwość niekonwencjonalne podejście do zarządzania gospodarką.

Elvan sprzeciwiał się tym obniżkom stóp procentowych, a przemawiając dwa dni przed kolejną obniżką stóp procentowych, do której doszło 18 listopada, wezwał „każdą instytucję do zrobienia tego, co do niej należy w ramach jej własnego mandatu”, aby powstrzymać wzrost cen.

Dzień później Erdogan w parlamencie skrytykował „przyjaciół, którzy wciąż bronią” wysokich kosztów kredytu. – Nie mogę iść jedną drogą z tymi urzędnikami – powiedział wówczas Erdogan. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie Elvana, który nie przyłączył się do oklasków dla prezydenta, gdy ten przemawiał. Erdogan regularnie powtarza swoją mantrę, że wysokie koszty kredytu powodują inflację, a nie ją ograniczają.

Inflacja w Turcji już blisko 20%

Obniżki stóp procentowych w Turcji są odwrotnością ogólnoświatowego trendu zacieśniania polityki monetarnej, ponieważ ożywienie gospodarcze po pandemii wraz z napiętymi łańcuchami dostaw napędzają gwałtowny wzrost cen. Decyzja Turcji o obniżeniu stóp procentowych o cztery punkty procentowe od września zepchnęła rentowność obligacji rządowych skorygowanych o inflację jeszcze bardziej poniżej zera, podczas gdy wzrost cen osiągnął w październiku wartość 19,9% rok do roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę