menu

Strona Główna > Newsy > Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada

Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan niespodziewanie zdymisjonował ministra finansów w związku z pogłębiającymi się rozbieżnościami w administracji, dotyczącymi agresywnych cięć stóp procentowych, które osłabiły walutę i zwiększyły inflację.

Lutfi Elvan odejdzie po nieco ponad roku pracy i zostanie zastąpiony przez Nureddina Nebatiego. Nebati od 2018 roku pełnił funkcję wiceministra finansów i jest postrzegany jako bliski Beratowi Albayrakowi, ministrowi finansów w latach 2018-20 i zięciowi Erdogana.

Lira na rekordowo niskim poziomie

Lira turecka, już osiągająca rekordowo niskie wyniki, po ogłoszeniu komunikatu osłabiła się jeszcze bardziej w wyniku obaw o politykę gospodarczą Erdogana i usuwanie urzędników, którzy nie zgadzają się z jego priorytetami. Ostatnie cięcia stóp procentowych, do których zachęcał Erdogan – w czasie, gdy inflacja jest już bliska 20% – mocno uderzyły w tureckie aktywa, ponieważ inwestorzy poddali w wątpliwość niekonwencjonalne podejście do zarządzania gospodarką.

Elvan sprzeciwiał się tym obniżkom stóp procentowych, a przemawiając dwa dni przed kolejną obniżką stóp procentowych, do której doszło 18 listopada, wezwał „każdą instytucję do zrobienia tego, co do niej należy w ramach jej własnego mandatu”, aby powstrzymać wzrost cen.

Dzień później Erdogan w parlamencie skrytykował „przyjaciół, którzy wciąż bronią” wysokich kosztów kredytu. – Nie mogę iść jedną drogą z tymi urzędnikami – powiedział wówczas Erdogan. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie Elvana, który nie przyłączył się do oklasków dla prezydenta, gdy ten przemawiał. Erdogan regularnie powtarza swoją mantrę, że wysokie koszty kredytu powodują inflację, a nie ją ograniczają.

Inflacja w Turcji już blisko 20%

Obniżki stóp procentowych w Turcji są odwrotnością ogólnoświatowego trendu zacieśniania polityki monetarnej, ponieważ ożywienie gospodarcze po pandemii wraz z napiętymi łańcuchami dostaw napędzają gwałtowny wzrost cen. Decyzja Turcji o obniżeniu stóp procentowych o cztery punkty procentowe od września zepchnęła rentowność obligacji rządowych skorygowanych o inflację jeszcze bardziej poniżej zera, podczas gdy wzrost cen osiągnął w październiku wartość 19,9% rok do roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę