menu

Strona Główna > Newsy > Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada

Erdogan wymienia ministra finansów – lira znów spada


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan niespodziewanie zdymisjonował ministra finansów w związku z pogłębiającymi się rozbieżnościami w administracji, dotyczącymi agresywnych cięć stóp procentowych, które osłabiły walutę i zwiększyły inflację.

Lutfi Elvan odejdzie po nieco ponad roku pracy i zostanie zastąpiony przez Nureddina Nebatiego. Nebati od 2018 roku pełnił funkcję wiceministra finansów i jest postrzegany jako bliski Beratowi Albayrakowi, ministrowi finansów w latach 2018-20 i zięciowi Erdogana.

Lira na rekordowo niskim poziomie

Lira turecka, już osiągająca rekordowo niskie wyniki, po ogłoszeniu komunikatu osłabiła się jeszcze bardziej w wyniku obaw o politykę gospodarczą Erdogana i usuwanie urzędników, którzy nie zgadzają się z jego priorytetami. Ostatnie cięcia stóp procentowych, do których zachęcał Erdogan – w czasie, gdy inflacja jest już bliska 20% – mocno uderzyły w tureckie aktywa, ponieważ inwestorzy poddali w wątpliwość niekonwencjonalne podejście do zarządzania gospodarką.

Elvan sprzeciwiał się tym obniżkom stóp procentowych, a przemawiając dwa dni przed kolejną obniżką stóp procentowych, do której doszło 18 listopada, wezwał „każdą instytucję do zrobienia tego, co do niej należy w ramach jej własnego mandatu”, aby powstrzymać wzrost cen.

Dzień później Erdogan w parlamencie skrytykował „przyjaciół, którzy wciąż bronią” wysokich kosztów kredytu. – Nie mogę iść jedną drogą z tymi urzędnikami – powiedział wówczas Erdogan. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie Elvana, który nie przyłączył się do oklasków dla prezydenta, gdy ten przemawiał. Erdogan regularnie powtarza swoją mantrę, że wysokie koszty kredytu powodują inflację, a nie ją ograniczają.

Inflacja w Turcji już blisko 20%

Obniżki stóp procentowych w Turcji są odwrotnością ogólnoświatowego trendu zacieśniania polityki monetarnej, ponieważ ożywienie gospodarcze po pandemii wraz z napiętymi łańcuchami dostaw napędzają gwałtowny wzrost cen. Decyzja Turcji o obniżeniu stóp procentowych o cztery punkty procentowe od września zepchnęła rentowność obligacji rządowych skorygowanych o inflację jeszcze bardziej poniżej zera, podczas gdy wzrost cen osiągnął w październiku wartość 19,9% rok do roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
gospodarka wielkiej brytanii rośnie

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada poniżej 10%

Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 roku wyniosła 8,7 procent, spadając mniej niż przewidywano ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę