ESMA analizuje wymogi dotyczące adekwatności inwestycji
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) prowadzi konsultacje w sprawie niektórych aspektów wymogów dotyczących adekwatności inwestycji w ramach dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II). Regulator zamierza zaktualizować swoje wytyczne dotyczące sposobu, w jaki firmy spełniają wskazane wymogi.
Analiza rozpoczęta przez ESMA jest ważna, ponieważ jej celem jest ustalenie, czy autoryzowane firmy podejmują wszelkie uzasadnione kroki w celu zapewnienia, że inwestycje klientów są zgodne z ich osobistymi preferencjami i celami inwestycyjnymi. Regulator chce w ten sposób sprawdzić, czy firmy stosują procedury, które pozwalają uzyskać pewność, że inwestycje nie narażają klientów na ryzyko zakupu produktów i usług, które nie są zgodne z ich potrzebami.
ESMA dokonuje przeglądu najważniejszych zmian wprowadzonych ostatnio w ramach dyrektywy MIFID II. Zmiany te obejmują następujące elementy:
- Od firm oczekuje się zbierania informacji od klientów na temat ich preferencji inwestycyjnych oraz tego, w jakim stopniu klienci chcą inwestować w takie produkty.
- Po zidentyfikowaniu przez firmy różnych produktów odpowiednich dla klientów, oczekuje się, że określą one produkty, które spełniają preferencje klienta w zakresie zrównoważonego rozwoju.
- Firmy są również zobowiązane do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich szkoleń na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz prowadzenia odpowiedniej dokumentacji dotyczącej preferencji klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz wszelkich aktualizacji tych preferencji.
W drugiej połowie 2022 poznamy raport ESMA
Konsultacje ESMA zakończą się w kwietniu tego roku. Regulator weźmie pod uwagę otrzymane informacje zwrotne i planuje przeprowadzenie kolejnej sesji konsultacyjnej w II kwartale 2022 roku. Ostateczny raport powinniśmy poznać w III kwartale 2022 roku.
Komunikat ESMA pojawia się w czasie, gdy organy nadzorujące rynek papierów wartościowych pracują nad ochroną inwestorów, utrzymaniem sprawiedliwych, efektywnych i przejrzystych mechanizmów rynkowych oraz ograniczeniem ryzyka systemowego. Kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem mogą stanowić istotne utrudnienie w realizacji tych podstawowych celów.