menu

Strona Główna > Newsy > ESMA analizuje wymogi dotyczące adekwatności inwestycji

ESMA analizuje wymogi dotyczące adekwatności inwestycji


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) prowadzi konsultacje w sprawie niektórych aspektów wymogów dotyczących adekwatności inwestycji w ramach dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II). Regulator zamierza zaktualizować swoje wytyczne dotyczące sposobu, w jaki firmy spełniają wskazane wymogi.

Analiza rozpoczęta przez ESMA jest ważna, ponieważ jej celem jest ustalenie, czy autoryzowane firmy podejmują wszelkie uzasadnione kroki w celu zapewnienia, że inwestycje klientów są zgodne z ich osobistymi preferencjami i celami inwestycyjnymi. Regulator chce w ten sposób sprawdzić, czy firmy stosują procedury, które pozwalają uzyskać pewność, że inwestycje nie narażają klientów na ryzyko zakupu produktów i usług, które nie są zgodne z ich potrzebami.

ESMA dokonuje przeglądu najważniejszych zmian wprowadzonych ostatnio w ramach dyrektywy MIFID II. Zmiany te obejmują następujące elementy:

  1. Od firm oczekuje się zbierania informacji od klientów na temat ich preferencji inwestycyjnych oraz tego, w jakim stopniu klienci chcą inwestować w takie produkty.
  2. Po zidentyfikowaniu przez firmy różnych produktów odpowiednich dla klientów, oczekuje się, że określą one produkty, które spełniają preferencje klienta w zakresie zrównoważonego rozwoju.
  3. Firmy są również zobowiązane do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich szkoleń na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz prowadzenia odpowiedniej dokumentacji dotyczącej preferencji klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz wszelkich aktualizacji tych preferencji.

W drugiej połowie 2022 poznamy raport ESMA

Konsultacje ESMA zakończą się w kwietniu tego roku. Regulator weźmie pod uwagę otrzymane informacje zwrotne i planuje przeprowadzenie kolejnej sesji konsultacyjnej w II kwartale 2022 roku. Ostateczny raport powinniśmy poznać w III kwartale 2022 roku.

Komunikat ESMA pojawia się w czasie, gdy organy nadzorujące rynek papierów wartościowych pracują nad ochroną inwestorów, utrzymaniem sprawiedliwych, efektywnych i przejrzystych mechanizmów rynkowych oraz ograniczeniem ryzyka systemowego. Kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem mogą stanowić istotne utrudnienie w realizacji tych podstawowych celów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę