menu

Strona Główna > Newsy > ESMA obawia się brokerów spoza UE?

ESMA obawia się brokerów spoza UE?


Główny europejski regulator European Securities and Markets Authority (ESMA) wystosował list do Komisji Europejskiej. Chodzi o perspektywę działania dyrektywy MiFID w kontekście tzw. reverse solicitation (pol. odwrotnego pozyskiwania).  Jest to praktyka świadczenia usług maklerskich przez podmiot z państwa trzeciego (w tym wypadku spoza UE) na rzecz klienta z UE, możliwa tylko z bezpośredniej inicjatywy klienta. 

ESMA obawia się, że wobec tej praktyki, aktualna zaktualizowana ochrona inwestorów może nie być wystarczająca. Regulator jakiś czas temu w swojej serii Q&A objaśnił niektóre z obecnych ram regulacyjnych dla tego procederu. Wspomniał np. o tym, że w ramach systemu odwrotnego pozyskiwania, firma z państwa trzeciego nie może wprowadzać do obrotu nowych kategorii produktów inwestycyjnych. Rozstrzygnięcie czy dany produkt jest nową kategorią należy oceniać indywidualnie dla każdego przypadku, biorąc pod uwagę takie elementy jak m.in. rodzaj oferowanego instrumentu finansowego czy ryzyko z nim związane. Na przykład, wbrew pozorom obligacje podporządkowane nie należą do tej samej kategorii co klasyczne obligacje. Ponadto kategorie produktów inwestycyjnych powinny być na tyle szczegółowe, aby zapewnić, że proceder nie jest stosowany jako sposób obchodzenia ram regulacyjnych panujących w Europie.

W swoim piśmie do Komisji Europejskiej regulator wyraził jednak zaniepokojenie innymi kwestiami wynikającymi z systemu odwrotnego pozyskiwania:

Umożliwienie klientom, a zwłaszcza klientom detalicznym z UE, interakcji z firmami z państw trzecich w kontekście w którym ramy MiFID II nie mają zastosowania w całości, mogłoby być źródłem niepewności prawnej i potencjalnej szkody dla nich. Dlatego też biorąc pod uwagę znaczenie tej kwestii, szczególnie w kontekście wycofania się Wielkiej Brytanii z UE, ESMA zaleca rozważenie przeglądu ram MiFID II w celu złagodzenia skutków odwrotnego pozyskiwania.

Regulator UE oferuje następujące opcje rozwiązania tego problemu:

  • wyraźne zobowiązanie firm z kraju trzeciego do wykazania organom nadzoru w UE, na odpowiedni wniosek, inicjatywy klienta;
  • kierowanie sporów do sądów UE i odpowiednich organów, na żądanie klienta, nawet w przypadku odwrotnego pozyskiwania (czyli w przypadku korzystania np. z usług brokera Australijskiego);
  • ewentualna ponowna ocena i interpretacja istniejących przepisów dotyczących odwrotnego pozyskiwania;

 

Jest to wyraźny krok w kierunku uregulowania sytuacji związanej z odpływem klientów z europy do innych jurysdykcji, głównie na skutek wprowadzenia regulacji ESMA. Jak na razie regulator nie podał żadnych szczegółów, ani dat związanych z tym projektem.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nalot oplicji w indiach

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...
ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
do kwon terra

SEC domaga się 5,3 miliarda dolarów od Terraform Labs

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła wniosek o odzyskanie ponad 5 miliardów dolarów ...
Przewiń na górę