ESMA obawia się turbulencji na rynku finansowym
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował kolejny raport TRV na 2021 rok. Dokument koncentruje się na trendach i zagrożeniach dotyczących rynków finansowych.
Regulator europejskich rynków finansowych dostrzega szereg potencjalnych zagrożeń, wśród których wskazuje m.in. wzrost wycen we wszystkich klasach aktywów, które jest spowodowane ożywieniem gospodarczym po pandemii oraz niskimi stopami procentowymi. ESMA zwraca również uwagę na większą tendencję do podejmowania ryzyka przez inwestorów oraz możliwość wystąpienia niespodziewanych i ryzykownych zdarzeń, takich jak np. słynna sprawa GameStop.
W opinii ESMA pozytywna ocena ryzyka będzie możliwa, jeśli obecne trendy wykażą się stałością w dłuższym okresie. Materializacja wskazanych zagrożeń oraz jej skala będzie zależeć przede wszystkim od oczekiwań rynku wobec dalszego wsparcia polityki monetarnej i fiskalnej oraz od tempa wzrostu gospodarczego i inflacji.
Możliwa korekta na rynku akcji
Według regulatora, zaufanie inwestorów wzrosło w związku z rosnącymi wycenami aktywów i solidnymi wynikami instrumentów dla inwestorów detalicznych. Wzrost handlu detalicznego od początku pandemii COVID-19 był spowodowany wieloma czynnikami, w tym innowacjami. Ponadto rosnące wyceny wszystkich klas aktywów i duże wahania cen kryptowalut mogą wpłynąć na większą tendencję do podejmowania ryzyka i pod dużym znakiem zapytania stawiają przyszłe trendy na rynkach finansowych.
Aktualnie uczestnicy rynku przewidują, że bodźce w polityce gospodarczej mogą być utrzymane przez pewien czas, a wyniki osiągane przez spółki są lepsze od oczekiwań, co dodatkowo wpływa na wyższą wycenę na rynku akcji. Rodzi to jednak obawy przed możliwą korektą, co może spowodować trudne do przewidzenia reakcje inwestorów.
W tym zakresie eksperci zwracają również uwagę na zmiany w portfelach. W ostatnich tygodniach zauważalne było pewne odejście od akcji cyklicznych, na które duży wpływ ma ożywienie gospodarcze, w kierunku akcji spółek użyteczności publicznej, konsumenckich i nieruchomości, a także w kierunku spółek sektora technologicznego.