menu

Strona Główna > Newsy > ESMA ostrzega przed możliwą korektą na rynku

ESMA ostrzega przed możliwą korektą na rynku


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował we wtorek raport dotyczący monitorowania ryzyka, w którym wskazuje na obawy o korektę rynku w 2022 roku. Miałaby ona być spowodowana wysokim poziomem ryzyka postrzeganego przez inwestorów instytucjonalnych i detalicznych.

W ogólnym ujęciu w drugiej połowie 2021 roku warunki makroekonomiczne poprawiały się. Pod koniec roku ożywienie na rynkach finansowych w Unii Europejskiej uległo jednak spowolnieniu w związku z ponownym wybuchem pandemii Covid-19, co wpłynęło na wzrost gospodarczy i oczekiwania rynkowe.

Dwie wyprzedaże pod koniec 2021 roku

Agencja wskazała także, że istnieje możliwość zmniejszenia poziomu ryzyka, jeżeli dotychczasowa poprawa sytuacji gospodarczej i stosunkowo niska zmienność na rynku utrzymają się. ESMA wyraziła również zaniepokojenie wpływem narastających napięć geopolitycznych w Europie Wschodniej, które powodują nerwowość na rynkach.

ESMA uzasadniła swoje przewidywania dotyczące możliwości wystąpienia ostrej korekty na rynku, powołując się na fakt, że w drugiej połowie 2021 roku na rynku miały już miejsce dwie wyprzedaże związane z doniesieniami medialnymi. Dodatkowo rynki papierów wartościowych są przewartościowane ze względu na wysokie wskaźniki cena-zysk, mimo że zmienność była ograniczona.

ESMA skupia się głównie na inwestorach detalicznych

– Wszyscy inwestorzy powinni brać pod uwagę, że ryzyko korekt rynkowych jest nadal duże. W ubiegłym roku pokazały to dwa epizody wyprzedaży napędzane głównie przez wiadomości związane najpierw z Evergrande, a następnie z kolejną falą pandemii. Na rynkach utrzymuje się wysoka zmienność, a ESMA dostrzega możliwość rosnącej niepewności w przyszłości – powiedziała Verena Ross, przewodnicząca ESMA.

Ross wskazała również, że inwestorzy detaliczni są przedmiotem szczególnej troski ESMA. Ich udział w rynkach finansowych znacznie wzrósł w ostatnich latach, a nowi inwestorzy korzystają z wygodnych i przyjaznych dla użytkownika funkcji mobilnych platform transakcyjnych. Ta dywersyfikacja oferuje możliwości, ale wiąże się również z ryzykiem.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę