menu

Strona Główna > Newsy > ESMA ostrzega przed ryzykiem pogorszenia się warunków ekonomicznych w Europie

ESMA ostrzega przed ryzykiem pogorszenia się warunków ekonomicznych w Europie


Europejski organ regulacji finansowej ESMA ogłosił, że wraz z dwoma pozostałymi europejskimi organami nadzoru (EBA i EIOPA, znanymi razem jako ESA) opublikował dziś wspólne sprawozdanie na temat ryzyka w okresie jesieni 2022. W sprawozdaniu podkreślono, że pogarszające się perspektywy gospodarcze, wysoka inflacja i rosnące ceny energii zwiększyły podatność na zagrożenia w sektorach finansowych.

Post-pandemiczne ożywienie gospodarcze w Europie osłabło w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała gwałtowne pogorszenie perspektyw gospodarczych. Przyczynia się ono do istniejącej wcześniej presji inflacyjnej poprzez silny wzrost cen energii i towarów, pogłębia nierównowagę podaży i popytu oraz osłabia siłę nabywczą gospodarstw domowych. Wzrosło ryzyko utrzymującej się inflacji i stagflacji.

Czynniki te, w połączeniu z pogorszeniem perspektyw gospodarczych, znacząco wpłynęły na środowisko ryzyka sektora finansowego. W związku z dużą niepewnością wzrosła zmienność na rynkach finansowych. Po długim okresie niskich stóp procentowych banki centralne zacieśniają politykę pieniężną.

ESMA przedstawia wytyczne

Instytucje finansowe stoją również w obliczu zwiększonych wyzwań operacyjnych związanych z podwyższonym ryzykiem cybernetycznym i wdrożeniem sankcji wobec Rosji. System finansowy był do tej pory odporny pomimo rosnącej niepewności politycznej i gospodarczej.

W świetle powyższych zagrożeń i słabości ESMA zaleca właściwym organom krajowym, instytucjom finansowym i uczestnikom rynku podjęcie następujących działań politycznych:

  1. Instytucje finansowe i organy nadzoru powinny nadal być przygotowane na pogorszenie jakości aktywów w sektorze finansowym i monitorować rozwój sytuacji, w tym w odniesieniu do aktywów, które skorzystały z tymczasowych środków związanych z pandemią, oraz tych, które są szczególnie narażone na pogorszenie otoczenia gospodarczego, inflację, a także wysokie ceny energii i towarów.
  2. Należy ściśle monitorować wpływ dalszych podwyżek stóp procentowych oraz potencjalnego nagłego wzrostu premii za ryzyko na instytucje finansowe i ogół uczestników rynku.
  3. Instytucje finansowe i organy nadzoru powinny ściśle monitorować wpływ ryzyka inflacyjnego.
  4. Organy nadzoru powinny nadal monitorować ryzyko dla inwestorów detalicznych, w szczególności w odniesieniu do produktów, w przypadku których konsumenci mogą nie zdawać sobie w pełni sprawy z zakresu związanego z nimi ryzyka, takich jak kryptowaluty.
  5. Instytucje finansowe i organy nadzoru powinny nadal starannie zarządzać ryzykiem środowiskowym i ryzykiem cybernetycznym w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa informacji i ciągłości działania.
Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę