menu

Strona Główna > Newsy > ESMA pozytywnie ocenia niemiecką interwencję na rynku kontraktów terminowych

ESMA pozytywnie ocenia niemiecką interwencję na rynku kontraktów terminowych


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał opinię na temat środka interwencji produktowej w zakresie kontraktów terminowych typu futures z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi podjętego przez niemiecki Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin).

Według opinii ESMA, proponowany środek jest uzasadniony i proporcjonalny. Ponadto ESMA zachęca krajowe organy ds. ochrony konkurencji do monitorowania kontraktów terminowych z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi na swoich rynkach, aby ocenić, czy mogą tam powstać podobne zagrożenia dla inwestorów detalicznych jak te zidentyfikowane przez BaFin. BaFin ujawnił swoje plany interwencji na rynku kontraktów terminowych w lutym 2022.

Regulator argumentuje, że klienci detaliczni powinni być chronieni przed utratą wszystkich swoich aktywów w wysoce zmiennych sytuacjach rynkowych podczas handlu kontraktami terminowymi. Dlatego BaFin planuje ograniczyć marketing, dystrybucję i sprzedaż kontraktów terminowych z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi. Klienci detaliczni nie będą już mogli handlować tymi produktami. Kontrakty na różnicę (CFD) z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi zostały zakazane w Niemczech w 2017 roku.

ESMA koordynuje działania krajowych organów

Krajowe organy ds. ochrony konkurencji mogą podejmować środki interwencji produktowej zgodnie z art. 42 rozporządzenia (UE) nr 600/2014. Co najmniej miesiąc przed planowanym wejściem środka w życie krajowy organ ds. konkurencji musi powiadomić wszystkie pozostałe krajowe organy ds. konkurencji i ESMA o szczegółach proponowanego przez siebie środka i związanych z nim dowodach, chyba że zachodzi wyjątkowy przypadek, w którym konieczne jest podjęcie pilnych działań.

Zgodnie z art. 43 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 ESMA pełni rolę ułatwiającą i koordynującą w odniesieniu do takich środków interwencji produktowej podejmowanych przez krajowe organy ds. ochrony konkurencji. Po otrzymaniu od krajowego organu ds. konkurencji powiadomienia o proponowanym przez niego środku, ESMA musi przyjąć opinię, czy proponowany środek jest uzasadniony i proporcjonalny. Jeżeli ESMA uzna, że konieczne jest podjęcie danego środka przez inne krajowe organy ds. konkurencji, musi to stwierdzić w swojej opinii.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę