menu

Strona Główna > Newsy > ESMA pozytywnie ocenia niemiecką interwencję na rynku kontraktów terminowych

ESMA pozytywnie ocenia niemiecką interwencję na rynku kontraktów terminowych


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał opinię na temat środka interwencji produktowej w zakresie kontraktów terminowych typu futures z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi podjętego przez niemiecki Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin).

Według opinii ESMA, proponowany środek jest uzasadniony i proporcjonalny. Ponadto ESMA zachęca krajowe organy ds. ochrony konkurencji do monitorowania kontraktów terminowych z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi na swoich rynkach, aby ocenić, czy mogą tam powstać podobne zagrożenia dla inwestorów detalicznych jak te zidentyfikowane przez BaFin. BaFin ujawnił swoje plany interwencji na rynku kontraktów terminowych w lutym 2022.

Regulator argumentuje, że klienci detaliczni powinni być chronieni przed utratą wszystkich swoich aktywów w wysoce zmiennych sytuacjach rynkowych podczas handlu kontraktami terminowymi. Dlatego BaFin planuje ograniczyć marketing, dystrybucję i sprzedaż kontraktów terminowych z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi. Klienci detaliczni nie będą już mogli handlować tymi produktami. Kontrakty na różnicę (CFD) z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi zostały zakazane w Niemczech w 2017 roku.

ESMA koordynuje działania krajowych organów

Krajowe organy ds. ochrony konkurencji mogą podejmować środki interwencji produktowej zgodnie z art. 42 rozporządzenia (UE) nr 600/2014. Co najmniej miesiąc przed planowanym wejściem środka w życie krajowy organ ds. konkurencji musi powiadomić wszystkie pozostałe krajowe organy ds. konkurencji i ESMA o szczegółach proponowanego przez siebie środka i związanych z nim dowodach, chyba że zachodzi wyjątkowy przypadek, w którym konieczne jest podjęcie pilnych działań.

Zgodnie z art. 43 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 ESMA pełni rolę ułatwiającą i koordynującą w odniesieniu do takich środków interwencji produktowej podejmowanych przez krajowe organy ds. ochrony konkurencji. Po otrzymaniu od krajowego organu ds. konkurencji powiadomienia o proponowanym przez niego środku, ESMA musi przyjąć opinię, czy proponowany środek jest uzasadniony i proporcjonalny. Jeżeli ESMA uzna, że konieczne jest podjęcie danego środka przez inne krajowe organy ds. konkurencji, musi to stwierdzić w swojej opinii.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę