menu

Strona Główna > Newsy > Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok

Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), unijny organ regulujący rynki papierów wartościowych, opublikował swój trzeci roczny raport statystyczny poświęcony analizie rynków instrumentów pochodnych w Unii Europejskiej.

W raporcie przedstawiono kompleksowy obraz unijnych rynków instrumentów pochodnych w roku 2019. Łączna wartość nominalna brutto instrumentów wyniosła 681 mld EUR, co stanowi spadek o 5% w stosunku do 2018 roku. Raport opiera się na danych dostępnych na podstawie rozporządzenia w sprawie rynków europejskich i infrastruktury (EMIR).

Z danych zawartych w raporcie wynika m.in., że za ograniczenie wielkości rynku w roku 2019 odpowiadały głównie instrumenty pochodne walut i akcji, które spadły odpowiednio o 15% i 35%. Wolumen instrumentów pochodnych stóp procentowych wzrósł w pierwszej połowie roku, ale później spadł i do końca roku utrzymywał stały poziom. Rynek pozagiełdowy wciąż stanowi zdecydowaną większość transakcji, a jego udział wzrósł z 90% do 92%.

Raport ESMA coraz bardziej precyzyjny

Z raportu ESMA wynika również, że Wielka Brytania pozostaje dominującym rynkiem transakcyjnym w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także poza nim. Wolumen transakcji zawieranych między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi wzrósł nieznacznie, natomiast transakcje między Wielką Brytanią i Europejskim Obszarem Gospodarczym nieco spadły.

Dane EMIR wciąż ulegają poprawie. W tegorocznym raporcie usunięto nadmierny poziom sprawozdawczości w odniesieniu do kontrahentów, co poprawiło dane zarówno za rok 2018, jak i 2019. Sprawozdanie obejmuje również analizę konkretnego rynku instrumentów pochodnych, rynku CDS (credit default swaps), przedstawiającą strukturę rynku i statystyki dotyczące tendencji w 2019 roku oraz niektóre wskaźniki specyficzne dla CDS. W drugim artykule przeanalizowano depozyty początkowe zgromadzone przez CCP, według aktywów, poziomów koncentracji oraz zbadano ryzyko systemowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę