Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), unijny organ regulujący rynki papierów wartościowych, opublikował swój trzeci roczny raport statystyczny poświęcony analizie rynków instrumentów pochodnych w Unii Europejskiej.
W raporcie przedstawiono kompleksowy obraz unijnych rynków instrumentów pochodnych w roku 2019. Łączna wartość nominalna brutto instrumentów wyniosła 681 mld EUR, co stanowi spadek o 5% w stosunku do 2018 roku. Raport opiera się na danych dostępnych na podstawie rozporządzenia w sprawie rynków europejskich i infrastruktury (EMIR).
Z danych zawartych w raporcie wynika m.in., że za ograniczenie wielkości rynku w roku 2019 odpowiadały głównie instrumenty pochodne walut i akcji, które spadły odpowiednio o 15% i 35%. Wolumen instrumentów pochodnych stóp procentowych wzrósł w pierwszej połowie roku, ale później spadł i do końca roku utrzymywał stały poziom. Rynek pozagiełdowy wciąż stanowi zdecydowaną większość transakcji, a jego udział wzrósł z 90% do 92%.
Raport ESMA coraz bardziej precyzyjny
Z raportu ESMA wynika również, że Wielka Brytania pozostaje dominującym rynkiem transakcyjnym w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także poza nim. Wolumen transakcji zawieranych między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi wzrósł nieznacznie, natomiast transakcje między Wielką Brytanią i Europejskim Obszarem Gospodarczym nieco spadły.
Dane EMIR wciąż ulegają poprawie. W tegorocznym raporcie usunięto nadmierny poziom sprawozdawczości w odniesieniu do kontrahentów, co poprawiło dane zarówno za rok 2018, jak i 2019. Sprawozdanie obejmuje również analizę konkretnego rynku instrumentów pochodnych, rynku CDS (credit default swaps), przedstawiającą strukturę rynku i statystyki dotyczące tendencji w 2019 roku oraz niektóre wskaźniki specyficzne dla CDS. W drugim artykule przeanalizowano depozyty początkowe zgromadzone przez CCP, według aktywów, poziomów koncentracji oraz zbadano ryzyko systemowe.