menu

Strona Główna > Newsy > Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok

Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), unijny organ regulujący rynki papierów wartościowych, opublikował swój trzeci roczny raport statystyczny poświęcony analizie rynków instrumentów pochodnych w Unii Europejskiej.

W raporcie przedstawiono kompleksowy obraz unijnych rynków instrumentów pochodnych w roku 2019. Łączna wartość nominalna brutto instrumentów wyniosła 681 mld EUR, co stanowi spadek o 5% w stosunku do 2018 roku. Raport opiera się na danych dostępnych na podstawie rozporządzenia w sprawie rynków europejskich i infrastruktury (EMIR).

Z danych zawartych w raporcie wynika m.in., że za ograniczenie wielkości rynku w roku 2019 odpowiadały głównie instrumenty pochodne walut i akcji, które spadły odpowiednio o 15% i 35%. Wolumen instrumentów pochodnych stóp procentowych wzrósł w pierwszej połowie roku, ale później spadł i do końca roku utrzymywał stały poziom. Rynek pozagiełdowy wciąż stanowi zdecydowaną większość transakcji, a jego udział wzrósł z 90% do 92%.

Raport ESMA coraz bardziej precyzyjny

Z raportu ESMA wynika również, że Wielka Brytania pozostaje dominującym rynkiem transakcyjnym w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także poza nim. Wolumen transakcji zawieranych między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi wzrósł nieznacznie, natomiast transakcje między Wielką Brytanią i Europejskim Obszarem Gospodarczym nieco spadły.

Dane EMIR wciąż ulegają poprawie. W tegorocznym raporcie usunięto nadmierny poziom sprawozdawczości w odniesieniu do kontrahentów, co poprawiło dane zarówno za rok 2018, jak i 2019. Sprawozdanie obejmuje również analizę konkretnego rynku instrumentów pochodnych, rynku CDS (credit default swaps), przedstawiającą strukturę rynku i statystyki dotyczące tendencji w 2019 roku oraz niektóre wskaźniki specyficzne dla CDS. W drugim artykule przeanalizowano depozyty początkowe zgromadzone przez CCP, według aktywów, poziomów koncentracji oraz zbadano ryzyko systemowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

broker pepperstone ostrzega przed oszustami

Pepperstone zmienia wymagania dla klientów korzystających z MT4/MT5

Broker Pepperstone, działający na rynku Forex i CFD, wprowadza istotne zmiany w warunkach handlowych, szczególnie ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Ożywienie gospodarcze w Chinach wciąż niezrównoważone

Kwietniowy wzrost gospodarczy Chin pozostawał niezrównoważony, a jego głównymi motorami były eksport i rynek nieruchomości ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (17.05): AgeFX, Goldstein, UnixBroker…

Na liście ostrzeżeń pojawili się: AgeFX - www.agefx.io Goldstein - www.goldstein-invest.com CapitalPartnerOnline - www.capital-partnersonline.com TopEpargne ...
Czytaj dalej
trader of the month tickmill

Tickmill: trader kwietnia zarobił 48 tys. USD przy 62 zleceniach

Kwietniowym zwycięzcą konkursu Tickmill: Trader of the Month został Chaobo, który niemal podwoił swój kapitał ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę