menu

Strona Główna > Newsy > Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok

Raport ESMA o instrumentach pochodnych za 2019 rok


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), unijny organ regulujący rynki papierów wartościowych, opublikował swój trzeci roczny raport statystyczny poświęcony analizie rynków instrumentów pochodnych w Unii Europejskiej.

W raporcie przedstawiono kompleksowy obraz unijnych rynków instrumentów pochodnych w roku 2019. Łączna wartość nominalna brutto instrumentów wyniosła 681 mld EUR, co stanowi spadek o 5% w stosunku do 2018 roku. Raport opiera się na danych dostępnych na podstawie rozporządzenia w sprawie rynków europejskich i infrastruktury (EMIR).

Z danych zawartych w raporcie wynika m.in., że za ograniczenie wielkości rynku w roku 2019 odpowiadały głównie instrumenty pochodne walut i akcji, które spadły odpowiednio o 15% i 35%. Wolumen instrumentów pochodnych stóp procentowych wzrósł w pierwszej połowie roku, ale później spadł i do końca roku utrzymywał stały poziom. Rynek pozagiełdowy wciąż stanowi zdecydowaną większość transakcji, a jego udział wzrósł z 90% do 92%.

Raport ESMA coraz bardziej precyzyjny

Z raportu ESMA wynika również, że Wielka Brytania pozostaje dominującym rynkiem transakcyjnym w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także poza nim. Wolumen transakcji zawieranych między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi wzrósł nieznacznie, natomiast transakcje między Wielką Brytanią i Europejskim Obszarem Gospodarczym nieco spadły.

Dane EMIR wciąż ulegają poprawie. W tegorocznym raporcie usunięto nadmierny poziom sprawozdawczości w odniesieniu do kontrahentów, co poprawiło dane zarówno za rok 2018, jak i 2019. Sprawozdanie obejmuje również analizę konkretnego rynku instrumentów pochodnych, rynku CDS (credit default swaps), przedstawiającą strukturę rynku i statystyki dotyczące tendencji w 2019 roku oraz niektóre wskaźniki specyficzne dla CDS. W drugim artykule przeanalizowano depozyty początkowe zgromadzone przez CCP, według aktywów, poziomów koncentracji oraz zbadano ryzyko systemowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę