menu

Strona Główna > Newsy > ESMA rekomenduje CySEC wzmocnienie nadzoru

ESMA rekomenduje CySEC wzmocnienie nadzoru


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dostrzegł niedociągnięcia w nadzorze nad transgraniczną działalnością inwestycyjną w Unii Europejskiej, w szczególności w odniesieniu do cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC).

Organ regulacyjny UE dokonał przeglądu nadzoru sześciu organów krajowych w zakresie działalności transgranicznej. Kontrolą ESMA zostały objęte organy nadzoru rynku finansowego w Holandii, Niemczech, Czechach, Luksemburgu, na Cyprze i Malcie.

Regulator skontrolował siedem obszarów

ESMA dokonała przeglądu działalności w siedmiu konkretnych obszarach: wydawanie zezwoleń, powiadamianie o paszportach, ustalenia dotyczące bieżącego nadzoru, bieżący nadzór, dochodzenia i inspekcje, wymiana i współpraca z krajowymi organami ds. ochrony konkurencji oraz egzekwowanie przepisów i nakładanie sankcji.

– Skuteczny nadzór rodzimych krajowych organów nadzoru nad działalnością transgraniczną ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia klientom detalicznym takiego samego poziomu ochrony, niezależnie od tego, gdzie znajduje się siedziba firmy prowadzącej tę działalność – powiedziała przewodnicząca ESMA Verena Ross.

ESMA pierwszy raz kieruje zalecenia do krajowego organu

Unijny regulator przekazał również dwie rekomendacje skierowane specjalnie do CySEC, która nadzoruje firmy świadczące usługi finansowe z siedzibą na Cyprze. Zalecenia te zostały wydane na podstawie art. 16 ESMA i po raz pierwszy otrzymał je krajowy organ ds. konkurencji.

Szczegółowe instrukcje dla CySEC mają na celu zwiększenie zasobów ludzkich potrzebnych do nadzorowania usług transgranicznych świadczonych przez cypryjskie firmy inwestycyjne. Ponadto unijny regulator chce, aby CySEC wzmocniła swoje działania nadzorcze w zakresie monitorowania i egzekwowania środków w zakresie zgodności z przepisami.

Cypr jest siedzibą wielu firm świadczących usługi finansowe ze względu na niską barierę wymogów regulacyjnych w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Firmy te wykorzystują swoją licencję CySEC, aby oferować usługi finansowe w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym. CySEC ma teraz dwa miesiące na udzielenie ESMA odpowiedzi na temat zgodności lub zamiaru zastosowania się do zaleceń.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę