ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował komunikat dotyczącą brokerów oferujących copy trading. Z informacji wynika, że ESMA zamierza zwiększyć ochronę inwestorów i promować spójności nadzoru w całej UE.
Usługi copy tradingu umożliwiają inwestorom automatyczne powielanie strategii handlowych bardziej doświadczonych inwestorów. Wraz z rosnącą popularnością tych usług, ESMA stara się dopilnować, że brokerzy spełniają wymogi dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II).
Informacja dla organów nadzoru zawiera wskazówki dotyczące kwalifikacji copy tradingu jako usługi inwestycyjnej oraz przedstawia oczekiwania organów nadzoru w różnych obszarach, w tym w zakresie wymogów informacyjnych, zarządzania produktem, oceny odpowiedniości i adekwatności, wynagrodzenia i zachęty oraz kwalifikacji inwestorów, których transakcje są kopiowane.
Zgodnie z 25-stronicową informacją nadzorczą brokerzy powinni zapewnić przejrzyste i dokładne informacje na temat komunikacji marketingowej oraz kosztów i opłat związanych z usługami copy tradingu. Oferowane produkty muszą dbać o najlepsze interesy klientów, natomiast firmy powinny zapewnić, że traderzy, których transakcje są kopiowane, posiadają niezbędne kwalifikacje i wiedzę.
– Informacja nadzorcza określa oczekiwania nadzorcze zarówno ESMA, jak i krajowych organów, a także zawiera przykładowe pytania, które organy nadzoru mogą zadać sobie lub firmom podczas oceny podejścia firm do stosowania odpowiednich zasad MiFID II – skomentowała ESMA.
Copy trading nie cieszy się dużą popularnością
ESMA i krajowe organy nadzorcze będą nadal monitorować rozwój sytuacji w branży copy tradingu i mogą w konsekwencji wdrożyć dodatkowe środki w przyszłości, aby zagwarantować, że usługi copy tradingu są zgodne z odpowiednimi regulacjami MiFID II i dbają o najlepsze interesy klientów.
Usługi copy tradingu są oferowane przez co trzeciego brokera, ale nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Wolumen obrotu w tego typu usługach odpowiada zwykle za 1-3% całego obrotu brokerów, z wyjątkiem eToro i Naga, którzy specjalizują się w copy tradingu i tradingu społecznościowym.