menu

Strona Główna > Newsy > ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował komunikat dotyczącą brokerów oferujących copy trading. Z informacji wynika, że ESMA zamierza zwiększyć ochronę inwestorów i promować spójności nadzoru w całej UE.

Usługi copy tradingu umożliwiają inwestorom automatyczne powielanie strategii handlowych bardziej doświadczonych inwestorów. Wraz z rosnącą popularnością tych usług, ESMA stara się dopilnować, że brokerzy spełniają wymogi dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II).

Informacja dla organów nadzoru zawiera wskazówki dotyczące kwalifikacji copy tradingu jako usługi inwestycyjnej oraz przedstawia oczekiwania organów nadzoru w różnych obszarach, w tym w zakresie wymogów informacyjnych, zarządzania produktem, oceny odpowiedniości i adekwatności, wynagrodzenia i zachęty oraz kwalifikacji inwestorów, których transakcje są kopiowane.

Zgodnie z 25-stronicową informacją nadzorczą brokerzy powinni zapewnić przejrzyste i dokładne informacje na temat komunikacji marketingowej oraz kosztów i opłat związanych z usługami copy tradingu. Oferowane produkty muszą dbać o najlepsze interesy klientów, natomiast firmy powinny zapewnić, że traderzy, których transakcje są kopiowane, posiadają niezbędne kwalifikacje i wiedzę.

Informacja nadzorcza określa oczekiwania nadzorcze zarówno ESMA, jak i krajowych organów, a także zawiera przykładowe pytania, które organy nadzoru mogą zadać sobie lub firmom podczas oceny podejścia firm do stosowania odpowiednich zasad MiFID II – skomentowała ESMA.

Copy trading nie cieszy się dużą popularnością

ESMA i krajowe organy nadzorcze będą nadal monitorować rozwój sytuacji w branży copy tradingu i mogą w konsekwencji wdrożyć dodatkowe środki w przyszłości, aby zagwarantować, że usługi copy tradingu są zgodne z odpowiednimi regulacjami MiFID II i dbają o najlepsze interesy klientów.

Usługi copy tradingu są oferowane przez co trzeciego brokera, ale nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Wolumen obrotu w tego typu usługach odpowiada zwykle za 1-3% całego obrotu brokerów, z wyjątkiem eToro i Naga, którzy specjalizują się w copy tradingu i tradingu społecznościowym.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę