menu

Strona Główna > Newsy > ESMA: tylko 1,8 mln EUR sankcji w ramach MiFID II w 2019

ESMA: tylko 1,8 mln EUR sankcji w ramach MiFID II w 2019


Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował raport dotyczący sankcji nałożonych przez krajowych regulatorów w ramach MiFID II.

Z danych wynika, że tylko 15 regulatorów z 30 krajów członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego nałożyło takie sankcje w ubiegłym roku. W większości przypadków nie nakładano kar finansowych.

371 kar

Luksemburski regulator nałożył 83 sankcje, ale tylko w jednym przypadku wiązało się to z kara finansową w wysokości 50 tys. EUR. Portugalia nałożyła w ubiegłym roku 750 tys. EUR kary w ramach MiFID II i był to w ubiegłym roku najwyższy wynik wśród krajów UE i EOG. 15 aktywnych regulatorów nałożyło w sumie 371 sankcji i środków zaradczych na łączną kwotę 1 828 802 EUR. Porównanie raportu z roku 2020 z raportem z 2019 roku wskazuje na rosnącą liczbę krajów członkowskich, które podejmują działania w ramach MiFID II.

Kary wystawione w ramach MiFID II przez kraje członkowskie UE

MiFID II

MiFID II obowiązuje od dwóch lat, jednak jego wdrożenie w różnych krajach przebiega w różnym tempie w związku z koniecznością dostosowania krajowych przepisów prawnych. Właśnie dlatego, w opinii ESMA, na podstawie dostępnych danych nie można jeszcze ocenić trendu lub tendencji w stosowaniu sankcji i środków zaradczych w krajach członkowskich.

ESMA zwraca też uwagę, że jeśli krajowy regulator wskazuje, że w roku 2019 nie nałożył żadnych sankcji, to nie oznacza to, że nie podjął żadnych działań w ramach przepisów MiFID II. Może to wynikać również z czynników takich jak czas upływający od podjęcia działań do ich zakończenia. W efekcie sankcje mogły zostać nałożone już po okresie objętym raportem (po 31 grudnia 2019 r.).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker usgfx opuszcza australię

Australia obniża dźwignię do 1:30

ASIC wprowadził ograniczenia w sprzedaży kontraktów CFD. Zmiany wchodzą w życie 29 marca 2021 roku ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (22.10): Solid Invest, Bitrend, Pibexa…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Solid Invest (Capital Letter GmbH) - solidinvest.co Bitrend - bitrend.io ...
Czytaj dalej
sądowe kłopoty brokera global brokerage

Kolejni inwestorzy mogą dołączyć do pozwu przeciwko Global Brokerage

Przedstawiciele stron składających pozew zbiorowy przeciwko spółce Global Brokerage, wcześniej funkcjonującej jako FXCM, złożyli w ...
Czytaj dalej
sc malayasia

Malezyjski regulator ostrzega przed 3 brokerami, w tym HotForex

Malezyjska Komisja ds. Papierów Wartościowych (SC) dodała trzy kolejne spółki do swej czarnej listy. Uwagę ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę