menu

Strona Główna > Newsy > Euro trzyma się mocno w warunkach inflacji

Euro trzyma się mocno w warunkach inflacji


We wtorek EUR utrzymuje trend wzrostowy w oczekiwaniu na dane dotyczące inflacji w Europie, które w tym tygodniu mają być bardzo wysokie, oraz na przemówienie szefowej banku centralnego Christine Lagarde.

W nocy EUR wzrosło o 0,28% i w pewnym momencie znalazło się powyżej swojej 50-dniowej średniej. Ostatnio kurs do dolara amerykańskiego wynosił 1,0574 USD. W nocy dolar nieznacznie zyskiwał w stosunku do innych walut, a podczas sesji azjatyckiej kurs wynosił 135,33 JPY i 0,693 AUD.

Tydzień pod znakiem ważnych danych

Dane o niemieckiej inflacji mają być podane w środę, dane z Francji w czwartek, a dane ze strefy euro w piątek. We wtorek podczas forum EBC w Sintrze ma przemawiać równie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

– Dane o inflacji będą miały znaczący wpływ na prognozy EBC dotyczące polityki monetarnej, zwłaszcza na kierunek cyklu podwyżek stóp procentowych, który ma się rozpocząć w lipcu – powiedział Kelvin Wong, analityk CMC.

Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych sprawiają, że EUR ma mocne notowania w stosunku do JPY, które osiągnęły ostatnio poziom 143,1 JPY, zbliżając się do zeszłotygodniowego siedmioletniego maksimum na poziomie 144,24 JPY.

Inwestorzy w trudnej sytuacji

Trzeci z rzędu dzień wzrostów cen ropy naftowej pomógł CAD osiągnąć najwyższy od dwóch tygodni poziom 1,2858 USD. Dobry okres zalicza również NOK, która osiągnęła poziom 9,79 za USD, tuż poniżej dwutygodniowego szczytu. Z drugiej strony, wyższe ceny ropy spowodowały, że częściowo wymienialna rupia indyjska osiągnęła rekordowo niski poziom, a następnie osiągnęła wartość 78,67 za 1 USD.

Inne ruchy walut były umiarkowane, ponieważ inwestorzy próbują obecnie odnaleźć się w sytuacji pomiędzy ulgą spowodowaną tym, że oznaki słabości w ostatnich danych gospodarczych na świecie mogą złagodzić podwyżki stóp, a obawami, że może to być zwiastunem początku trudnego okresu stagflacji.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę