menu

Strona Główna > Newsy > Europa w obliczu poważnego kryzysu energetycznego

Europa w obliczu poważnego kryzysu energetycznego


Kryzys energetyczny w Europie pogłębia się. We wtorek ceny ponownie wzrosły w wyniku braku dostaw gazu ziemnego, przerw w dostawach energii jądrowej, spadku produkcji energii wiatrowej i niekorzystnej pogody.

Cena gazu w holenderskim hubie TTF, który jest punktem odniesienia dla Europy, wzrosła o 10% do nowego rekordowego poziomu 165 EUR za megawatogodzinę po tym, jak ilość gazu dostarczanego do Niemiec przez tłocznię Mallnow spadła do zera. Przepływy zostały przekierowane na wschód, do Polski.

Gazprom ogranicza dostawy gazu

Rosyjski Gazprom systematycznie zmniejsza przepływy gazu do Europy, ponieważ certyfikacja gazociągu Nord Stream 2 została opóźniona. Brak nowych przepływów do Europy zmusza firmy energetyczne do opróżniania swoich zapasów (i tak już najniższych w sezonie). Niektóre przedsiębiorstwa musiały ponownie uruchomić generatory wykorzystujące paliwa kopalne, aby uniknąć zakłóceń w sieci.

Kryzys energetyczny pogłębił się w ciągu ostatnich kilku dni, gdy Francja, zwykle eksporter energii, desperacko szukała możliwości jej importu, a nawet ponownie uruchomiła generatory paliwowe, gdy firma Electricite de France SA, główny dostawca energii w kraju, wstrzymała pracę czterech reaktorów jądrowych, odpowiadających za 10% krajowej mocy.

– To ilustruje, jak poważny jest to problem, kiedy faktycznie elektrownie zaczynają spalać olej opałowy i importować energię z innych krajów – powiedział Fabian Ronningen, analityk w Rystad Energy.

Rekordowe ceny energii w Niemczech

W najbliższych tygodniach 30% francuskiej mocy jądrowej zostanie wyłączone. Niemcy stracą w przyszłym roku około połowy swojej mocy jądrowej. Wraz z nadejściem zimy na półkuli północnej kontynent zdany jest na łaskę natury.

Kolejną kwestią, która pojawiła się w tym tygodniu, jest fakt, że produkcja energii w Niemczech z tysięcy turbin wiatrowych spadła do najniższego poziomu w ciągu pięciu tygodni, ponieważ niskie temperatury obciążają sieć. W wyniku tego obciążenia, ceny energii w Niemczech wzrosły o 30% do rekordowego poziomu 431,98 EUR za megawatogodzinę.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę