menu

Strona Główna > Newsy > Europa w obliczu poważnego kryzysu energetycznego

Europa w obliczu poważnego kryzysu energetycznego


Kryzys energetyczny w Europie pogłębia się. We wtorek ceny ponownie wzrosły w wyniku braku dostaw gazu ziemnego, przerw w dostawach energii jądrowej, spadku produkcji energii wiatrowej i niekorzystnej pogody.

Cena gazu w holenderskim hubie TTF, który jest punktem odniesienia dla Europy, wzrosła o 10% do nowego rekordowego poziomu 165 EUR za megawatogodzinę po tym, jak ilość gazu dostarczanego do Niemiec przez tłocznię Mallnow spadła do zera. Przepływy zostały przekierowane na wschód, do Polski.

Gazprom ogranicza dostawy gazu

Rosyjski Gazprom systematycznie zmniejsza przepływy gazu do Europy, ponieważ certyfikacja gazociągu Nord Stream 2 została opóźniona. Brak nowych przepływów do Europy zmusza firmy energetyczne do opróżniania swoich zapasów (i tak już najniższych w sezonie). Niektóre przedsiębiorstwa musiały ponownie uruchomić generatory wykorzystujące paliwa kopalne, aby uniknąć zakłóceń w sieci.

Kryzys energetyczny pogłębił się w ciągu ostatnich kilku dni, gdy Francja, zwykle eksporter energii, desperacko szukała możliwości jej importu, a nawet ponownie uruchomiła generatory paliwowe, gdy firma Electricite de France SA, główny dostawca energii w kraju, wstrzymała pracę czterech reaktorów jądrowych, odpowiadających za 10% krajowej mocy.

– To ilustruje, jak poważny jest to problem, kiedy faktycznie elektrownie zaczynają spalać olej opałowy i importować energię z innych krajów – powiedział Fabian Ronningen, analityk w Rystad Energy.

Rekordowe ceny energii w Niemczech

W najbliższych tygodniach 30% francuskiej mocy jądrowej zostanie wyłączone. Niemcy stracą w przyszłym roku około połowy swojej mocy jądrowej. Wraz z nadejściem zimy na półkuli północnej kontynent zdany jest na łaskę natury.

Kolejną kwestią, która pojawiła się w tym tygodniu, jest fakt, że produkcja energii w Niemczech z tysięcy turbin wiatrowych spadła do najniższego poziomu w ciągu pięciu tygodni, ponieważ niskie temperatury obciążają sieć. W wyniku tego obciążenia, ceny energii w Niemczech wzrosły o 30% do rekordowego poziomu 431,98 EUR za megawatogodzinę.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę