menu

Strona Główna > Newsy > Europejski przemysł ugina się pod ciężarem cen energii

Europejski przemysł ugina się pod ciężarem cen energii


Europejski przemysł znalazł się na granicy wytrzymałości w wyniku pogłębiającego się kryzysu energetycznego. Ceny energii elektrycznej i gazu niemal codziennie biją kolejne rekordy, a niektóre energochłonne firmy tymczasowo zamknęły działalność, ponieważ ich funkcjonowanie staje się zbyt kosztowne.

Wraz ze zbliżającą się zimą i coraz większą potrzebą włączenia ogrzewania presja będzie narastać i zmuszać dyrektorów kolejnych zakładów do podejmowania trudnych decyzji. Produkująca amoniak firma SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH jest jedną z tych, która została zmuszona do podjęcia drastycznych kroków. Niemiecka firma, która zużywa 640 gigawatogodzin gazu ziemnego rocznie, co odpowiada około 50 000 gospodarstw domowych, uznała we wtorek, że zmniejszy produkcję o 20%, aby zrównoważyć rosnące ceny gazu.

Problemy występujące w regionie są wynikiem kryzysu podażowego, który splótł się z gwałtownym wzrostem popytu po pandemii koronawirusa. Grozi to zahamowaniem ożywienia gospodarczego poprzez wzrost kosztów prowadzenia działalności i rachunków za energię w gospodarstwach domowych. Może to również znacznie podnieść poziom inflacji. Wiele firm stara się zwiększyć swoją efektywność energetyczną, ale wszelkie zyski są konsumowane przez gwałtowny wzrost kosztów.

Europa w obliczu kryzysu

Istnieje nawet ryzyko bezpośrednich rządowych interwencji, jak miało to miejsce w Chinach. Mogłoby to obejmować ograniczenia zużycia energii w przemyśle, aby zachować zasoby i ogrzać domy w zimie, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Kontrakty terminowe na holenderski gaz podskoczyły w środę aż o 22,4%, a we wtorek zamknęły dzień z 20% wzrostem.

Im dłużej będzie trwał kryzys, tym większe będzie prawdopodobieństwo całkowitego braku dostaw. Niemiecki gigant BASF SE już się na to przygotowuje i twierdzi, że podpisał długoterminowe kontrakty z wieloma dostawcami gazu, aby uniknąć kryzysu. Zakład firmy w Ludwigshafen, największa fabryka chemiczna w Europie, został uznany przez niemieckiego operatora sieci za „istotny systemowo”, co oznacza, że jego dostawy energii elektrycznej nie zostaną odcięte w celu ochrony dostaw publicznych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę