menu

Strona Główna > Newsy > Europol rozbija sieć mułów pieniężnych. Zatrzymano 1800 osób

Europol rozbija sieć mułów pieniężnych. Zatrzymano 1800 osób


Masowe śledztwo, prowadzone przez władze 27 krajów oraz wiele agencji pod kierownictwem Europolu, doprowadziło do zlikwidowania międzynarodowej sieci mułów pieniężnych i aresztowania 1803 osób. 

Zlikwidowana siatka prała pieniądze pochodzące z szerokiej gamy przestępstw i oszustw internetowych, takich jak ataki typu man-in-the-middle i SIM-swap, phishing, fałszywe platformy tradingowe i scamy Forex. Według komunikatu Europolu, agencje wykryły 7000 nieuczciwych transakcji i zapobiegły utracie 67,5 mln euro. W ramach śledztwa zidentyfikowano 18 351 mułów pieniężnych, 324 rekruterów oraz wszczęto 2503 indywidualne dochodzenia.

Operacja, która odbyła się pod nazwą EMMA 7 (akronim od European Money Mule Action), trwała 2,5 miesiąca. Poza Europolem uczestniczyły w niej Eurojust, Interpol, Europejska Federacja Bankowa (EBF), FinTech FinCrime Exchange oraz organy ścigania z Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Kolumbii, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Niemiec, Hongkongu, Węgier, Irlandii, Włoch, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W śledztwie pomagało także kilka instytucji finansowych oraz firm z sektora prywatnego, w tym: Western Union, Microsoft i Fourthline.

Problem mułów pieniężnych

Europol zwrócił uwagę, że przestępcy kierujący siatkami mułów pieniężnych, wykorzystują często nieświadomość zatrudnianych osób. Przez to w procederze mogą uczestniczyć ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy ze swojej roli, jednak agencja zaznacza, że nie zwalnia ich to z odpowiedzialności. Zorganizowane grupy przestępcze szukają mułów wśród studentów, imigrantów i osób w trudnej sytuacji ekonomicznej, kusząc ich łatwymi pieniędzmi poprzez, wyglądające na legalne, ogłoszenia o pracę.

Z tego powodu równolegle ze śledztwem, Europol prowadził również kampanię uświadamiającą #DontBeAMule, która odbywała się we wszystkich krajach biorących udział w akcji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę