Europol rozbija sieć mułów pieniężnych. Zatrzymano 1800 osób
Masowe śledztwo, prowadzone przez władze 27 krajów oraz wiele agencji pod kierownictwem Europolu, doprowadziło do zlikwidowania międzynarodowej sieci mułów pieniężnych i aresztowania 1803 osób.
Zlikwidowana siatka prała pieniądze pochodzące z szerokiej gamy przestępstw i oszustw internetowych, takich jak ataki typu man-in-the-middle i SIM-swap, phishing, fałszywe platformy tradingowe i scamy Forex. Według komunikatu Europolu, agencje wykryły 7000 nieuczciwych transakcji i zapobiegły utracie 67,5 mln euro. W ramach śledztwa zidentyfikowano 18 351 mułów pieniężnych, 324 rekruterów oraz wszczęto 2503 indywidualne dochodzenia.
Operacja, która odbyła się pod nazwą EMMA 7 (akronim od European Money Mule Action), trwała 2,5 miesiąca. Poza Europolem uczestniczyły w niej Eurojust, Interpol, Europejska Federacja Bankowa (EBF), FinTech FinCrime Exchange oraz organy ścigania z Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Kolumbii, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Niemiec, Hongkongu, Węgier, Irlandii, Włoch, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W śledztwie pomagało także kilka instytucji finansowych oraz firm z sektora prywatnego, w tym: Western Union, Microsoft i Fourthline.
Problem mułów pieniężnych
Europol zwrócił uwagę, że przestępcy kierujący siatkami mułów pieniężnych, wykorzystują często nieświadomość zatrudnianych osób. Przez to w procederze mogą uczestniczyć ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy ze swojej roli, jednak agencja zaznacza, że nie zwalnia ich to z odpowiedzialności. Zorganizowane grupy przestępcze szukają mułów wśród studentów, imigrantów i osób w trudnej sytuacji ekonomicznej, kusząc ich łatwymi pieniędzmi poprzez, wyglądające na legalne, ogłoszenia o pracę.
Z tego powodu równolegle ze śledztwem, Europol prowadził również kampanię uświadamiającą #DontBeAMule, która odbywała się we wszystkich krajach biorących udział w akcji.