menu

Strona Główna > Newsy > Europol rozbija sieć mułów pieniężnych. Zatrzymano 1800 osób

Europol rozbija sieć mułów pieniężnych. Zatrzymano 1800 osób


Masowe śledztwo, prowadzone przez władze 27 krajów oraz wiele agencji pod kierownictwem Europolu, doprowadziło do zlikwidowania międzynarodowej sieci mułów pieniężnych i aresztowania 1803 osób. 

Zlikwidowana siatka prała pieniądze pochodzące z szerokiej gamy przestępstw i oszustw internetowych, takich jak ataki typu man-in-the-middle i SIM-swap, phishing, fałszywe platformy tradingowe i scamy Forex. Według komunikatu Europolu, agencje wykryły 7000 nieuczciwych transakcji i zapobiegły utracie 67,5 mln euro. W ramach śledztwa zidentyfikowano 18 351 mułów pieniężnych, 324 rekruterów oraz wszczęto 2503 indywidualne dochodzenia.

Operacja, która odbyła się pod nazwą EMMA 7 (akronim od European Money Mule Action), trwała 2,5 miesiąca. Poza Europolem uczestniczyły w niej Eurojust, Interpol, Europejska Federacja Bankowa (EBF), FinTech FinCrime Exchange oraz organy ścigania z Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Kolumbii, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Niemiec, Hongkongu, Węgier, Irlandii, Włoch, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W śledztwie pomagało także kilka instytucji finansowych oraz firm z sektora prywatnego, w tym: Western Union, Microsoft i Fourthline.

Problem mułów pieniężnych

Europol zwrócił uwagę, że przestępcy kierujący siatkami mułów pieniężnych, wykorzystują często nieświadomość zatrudnianych osób. Przez to w procederze mogą uczestniczyć ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy ze swojej roli, jednak agencja zaznacza, że nie zwalnia ich to z odpowiedzialności. Zorganizowane grupy przestępcze szukają mułów wśród studentów, imigrantów i osób w trudnej sytuacji ekonomicznej, kusząc ich łatwymi pieniędzmi poprzez, wyglądające na legalne, ogłoszenia o pracę.

Z tego powodu równolegle ze śledztwem, Europol prowadził również kampanię uświadamiającą #DontBeAMule, która odbywała się we wszystkich krajach biorących udział w akcji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę