menu

Strona Główna > Newsy > Evergrande to tylko wierzchołek góry lodowej chińskiego zadłużenia

Evergrande to tylko wierzchołek góry lodowej chińskiego zadłużenia


Chiny mają ogromne zadłużenie korporacyjne. Według badań opublikowanych w tym miesiącu przez S&P Global Ratings, dług ten wynosi 27 bln USD i jest o 159% wyższy niż na świecie i prawie dwukrotnie większy niż w USA.

– Rozwój Chin był w dużej mierze napędzany przez dwa czynniki Jednym z nich jest kredyt, a drugim węgiel – mówi Eunice Tan, jedna z głównych autorek raportu i szefowa działu badań kredytowych S&P Global Ratings w regionie Azji i Pacyfiku.

Dwutorowe działania chińskich władz

Pekin chce teraz okiełznać oba te czynniki gospodarcze – kredytowe i węglowe – zachowując stabilność i kontrolę oraz kontynuując realizację celów wzrostu PKB. Pekin opublikował ramy polityki, które nakreślają drogę do osiągnięcia szczytowego poziomu emisji dwutlenku węgla do roku 2030, a bank centralny stara się opanować zadłużenie w sektorze nieruchomości i uchronić banki przed ekspozycją na deweloperów z problemami.

Ostatnio w centrum uwagi znalazł się zadłużony chiński deweloper Evergrande, jednak nieruchomości nie są jedyną bardzo zadłużoną branżą w tym kraju. Evergrande udało się do tej pory uniknąć jednego z największych przypadków niewypłacalności w historii, ale z podobnymi problemami boryka się wiele chińskich firm.

W swoim raporcie S&P Global Ratings przebadało ponad 25 000 firm, z których ponad 5700 miało siedzibę w Chinach. Analizując dane finansowe chińskich spółek stwierdzono, że najbardziej zadłużone były firmy z branży budowlanej i inżynieryjnej, gdzie 91% z nich wykazywało wysoki poziom zadłużenia. Według wskaźników S&P, firma jest uważana za wykazującą wysoki poziom zadłużenia, jeśli jej wolne przepływy pieniężne wynoszą mniej niż 12% całkowitego zadłużenia.

Duże zadłużenie branży transportowej

Po budownictwie i branży technicznej, drugim najbardziej zadłużonym sektorem jest transport. Tan wyjaśniła, że sektor ten obejmuje zarówno infrastrukturę transportową, jak i dostawców usług transportowych. Regionalni urzędnicy państwowi od dawna finansują inwestycje infrastrukturalne w celu pobudzenia wzrostu PKB za pomocą tak zwanych lokalnych samorządowych spółek finansowych (LGFV), które mogą ukrywać zadłużenie poza księgami rachunkowymi.

Niemniej jednak, znaczne ograniczenie poziomu długu korporacyjnego w Chinach wymagałoby fundamentalnego przeformułowania modelu gospodarczego tego kraju. Przez dziesięciolecia wzrost zadłużenia napędzał wzrost gospodarczy, a oba te czynniki stały się ze sobą tak powiązane, że trudno jest obniżyć poziom zadłużenia bez uszczerbku dla wzrostu. Pekin podejmuje kroki w celu zmniejszenia zadłużenia, jednak kluczowym pytaniem pozostaje to, które zostało postawione w tytule raportu S&P: Czy Chiny mogą uciec z pułapki zadłużenia korporacyjnego?

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę