menu

Strona Główna > Newsy > Evergrande wstrzymuje obrót akcjami po nakazie rozbiórki

Evergrande wstrzymuje obrót akcjami po nakazie rozbiórki


Indeks akcji chińskich spółek deweloperskich notowanych na giełdzie w Hongkongu spadł w ciągu dnia o 2,8% i na zamknięciu sesji tracił 1,7%. Spadki są skutkiem decyzji lokalnych władz Hainan, które nakazały spółce Evergrande wyburzenie 39 budynków mieszkalnych w ciągu 10 dni, ponieważ pozwolenie na budowę zostało uzyskane nielegalnie. Deweloper zawiesił obrót swoimi akcjami.

Doniesienia z Hainan potwierdzają obawy inwestorów, że decydenci raczej nie złagodzą radykalnych sankcji wobec zadłużonych firm deweloperskich, takich jak Evergrande, nawet jeśli podejmą kroki w celu zapewnienia silniejszym deweloperom dostępu do finansowania. – Nawet jeśli projekt Hainan nie jest istotny w strategii ogólnokrajowej, będzie miał duży wpływ na zaufanie do branży – powiedział Kenny Ng, strateg w Everbright Sun Hung Kai Co.

Branża potrzebuje 197 mld USD

Firmy z branży nieruchomości mają coraz wyższe rachunki do zapłacenia w styczniu i coraz mniejsze możliwości pozyskania niezbędnych funduszy. Według obliczeń serwisu Bloomberg, branża będzie musiała znaleźć co najmniej 197 mld USD, aby pokryć zapadające obligacje, kupony, produkty powiernicze i odroczone płace dla milionów pracowników.

Sprzedaż zakontraktowana dla 31 notowanych na giełdzie deweloperów spadła w grudniu o 26% w porównaniu z rokiem poprzednim. Takie dane podali analitycy Citigroup Inc. Sprzedaż Evergrande spadła o 99% w porównaniu z rokiem poprzednim i była o 7% niższa niż w listopadzie. Sprzedaż Shimao spadła o 25% w stosunku do listopada.

Shimao zagrożona utratą płynności

Akcje Shimao Group Holdings spadły o 5,9%, osiągając najniższy poziom od marca 2009. Spadki są efektem tego, że firma nie osiągnęła założonych prognoz sprzedaży na 2021 rok, a jej grudniowa sprzedaż w ujęciu rocznym spadła o 68%.

– Ryzyko dla płynności firmy Shimao może się przedłużyć do 2022 roku, ponieważ seria negatywnych informacji, które pojawiają się w mediach może odstraszać potencjalnych inwestorów – napisała Kristy Hung, analityk Bloomberg Intelligence.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę