menu

Strona Główna > Newsy > Evergrande wstrzymuje obrót akcjami po nakazie rozbiórki

Evergrande wstrzymuje obrót akcjami po nakazie rozbiórki


Indeks akcji chińskich spółek deweloperskich notowanych na giełdzie w Hongkongu spadł w ciągu dnia o 2,8% i na zamknięciu sesji tracił 1,7%. Spadki są skutkiem decyzji lokalnych władz Hainan, które nakazały spółce Evergrande wyburzenie 39 budynków mieszkalnych w ciągu 10 dni, ponieważ pozwolenie na budowę zostało uzyskane nielegalnie. Deweloper zawiesił obrót swoimi akcjami.

Doniesienia z Hainan potwierdzają obawy inwestorów, że decydenci raczej nie złagodzą radykalnych sankcji wobec zadłużonych firm deweloperskich, takich jak Evergrande, nawet jeśli podejmą kroki w celu zapewnienia silniejszym deweloperom dostępu do finansowania. – Nawet jeśli projekt Hainan nie jest istotny w strategii ogólnokrajowej, będzie miał duży wpływ na zaufanie do branży – powiedział Kenny Ng, strateg w Everbright Sun Hung Kai Co.

Branża potrzebuje 197 mld USD

Firmy z branży nieruchomości mają coraz wyższe rachunki do zapłacenia w styczniu i coraz mniejsze możliwości pozyskania niezbędnych funduszy. Według obliczeń serwisu Bloomberg, branża będzie musiała znaleźć co najmniej 197 mld USD, aby pokryć zapadające obligacje, kupony, produkty powiernicze i odroczone płace dla milionów pracowników.

Sprzedaż zakontraktowana dla 31 notowanych na giełdzie deweloperów spadła w grudniu o 26% w porównaniu z rokiem poprzednim. Takie dane podali analitycy Citigroup Inc. Sprzedaż Evergrande spadła o 99% w porównaniu z rokiem poprzednim i była o 7% niższa niż w listopadzie. Sprzedaż Shimao spadła o 25% w stosunku do listopada.

Shimao zagrożona utratą płynności

Akcje Shimao Group Holdings spadły o 5,9%, osiągając najniższy poziom od marca 2009. Spadki są efektem tego, że firma nie osiągnęła założonych prognoz sprzedaży na 2021 rok, a jej grudniowa sprzedaż w ujęciu rocznym spadła o 68%.

– Ryzyko dla płynności firmy Shimao może się przedłużyć do 2022 roku, ponieważ seria negatywnych informacji, które pojawiają się w mediach może odstraszać potencjalnych inwestorów – napisała Kristy Hung, analityk Bloomberg Intelligence.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę