menu

Strona Główna > Newsy > Facebook (FB) ogłasza zmianę nazwy na „Meta” (MVRS)

Facebook (FB) ogłasza zmianę nazwy na „Meta” (MVRS)


Facebook Inc zmienia nazwę na Meta, nawiązując do alternatywnej rzeczywistości Metaverse (metawersum), która ma stać się głównym kierunkiem rozwoju spółki. 

Od 1 grudnia oznaczenie Facebooka na nowojorskiej giełdzie zmieni się z FB na MVRS. Jest to tylko niewielki element zmian, wprowadzanych przez firmę Marka Zuckerberga.

Połączenie ewoluuje i my też. Metaverse to kolejna ewolucja więzi społecznych. Wizją naszej firmy jest powołanie metaversu do życia, dlatego zmieniamy nazwę, aby odzwierciedlić nasze zaangażowanie w tę przyszłość. – czytamy na nowej stronie spółki.

Do ogłoszenia rebrandingu doszło podczas wirtualnej konferencji Facebook Connect. Mark Zuckerberg wystąpił na niej mówiąc:

Aby odzwierciedlić to, kim jesteśmy i co mamy nadzieję zbudować, z dumą ogłaszam, że od dzisiaj nasza firma to Meta. Od teraz będziemy po pierwsze metawersum, a nie Facebookiem.

Kiedy Facebook ogłosił rebranding, wiele osób zwracało uwagę, że może to być połączone z licznymi wizerunkowymi katastrofami firmy. Jack Dorsey, założyciel Twittera, kpił wówczas z rywala, sugerując że nową nazwą spółki powinno być Central Intelligence Corporation. Wygląda jednak na to, że firma Zuckerberga nie planuje odbudowy wizerunku, a jego całkowitą zmianę.

Czym jest metavers?

Metaverse lub metawersum to przestrzeń, która wykorzystuje rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Z ich pomocą możliwa jest budowa cyfrowych miejsc, w którym będziemy mogli spotykać innych ludzi i wykonywać aktywności będące do tej pory wyłączną domeną realnego świata. Dostęp do rozszerzonej rzeczywistości zapewni m.in. platforma Horizon. Udostępni ona wirtualne przestrzenie, w których będzie można przebywać, korzystając z gogli VR Oculus Quest. Facebook przejął ich producenta w 2014 roku, płacąc 2 mld dolarów.

Gry, sport i biznes

Firma Marka Zuckerberga ma zamiar rozwijać metaverse wychodząc daleko poza gry komputerowe, które są zazwyczaj pierwszym skojarzeniem z wirtualną rzeczywistością. Będzie to jednak wciąż ważny obszar i Meta poszerza bibliotekę tytułów dostępnych poprzez Oculus. Już w krótce znajdzie się tam GTA: San Andreas, pozwalając na nowy wymiar wejścia do świata kultowej gry.

Wirtualna rzeczywistość znajdzie zastosowanie w sporcie. Nie chodzi tu wyłącznie o programy do indywidualnych ćwiczeń, ale także gry zespołowe, w których będzie można łączyć się ze znajomymi. Metaverse może zmienić także spotkania biznesowe, do których będą służyć m.in. zmodyfikowane wersje platform Slack i Dropbox.

Ważnym elementem działalności Meta będzie rozwijanie połączeń z nową przestrzenią. Bramą do tego świata będą kolejne wersje gogli VR. Spółka nawiązała także współpracę z firmą Ray-Ban, której owocem są pierwsze inteligentne okulary, zaprezentowane w zeszłym miesiącu.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę