menu

Strona Główna > Newsy > Fałszywa giełda rozbita we Lwowie – oszuści działali na polskim rynku

Fałszywa giełda rozbita we Lwowie – oszuści działali na polskim rynku


Ukraińska cyberpolicja rozbiła kotłownię działającą we Lwowie. Oszuści proponowali fałszywe inwestycje finansowe, a swoja ofertę kierowali do mieszkańców Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Ukraińska cyberpolicja, śledczy obwodu lwowskiego i lokalna prokuratura zakończyli działalność nielegalnej giełdy finansowej, która okradała zagranicznych inwestorów. W komunikacie prasowym jednostki brakuje informacji na temat rodzaju oferowanych usług oraz nazwy nieuczciwej firmy. Aby poznać szczegóły napisaliśmy do biura prasowego ukraińskiej cyberpolicji.

Otrzymaliśmy odpowiedź, według której funkcjonariusze nie mogą podawać informacji przedprocesowych bez pisemnej zgody śledczego lub prokuratora. Jednocześnie poinformowano nas także, że potencjalne ofiary, mogą skontaktować się ukraińską cyberpolicją poprzez formularz na jej stronie internetowej: https://ticket.cyberpolice.gov.ua. Niestety nie da się go jednak wypełnić nie będąc mieszkańcem Ukrainy. W związku z tym podajemy adres mailowy cyberpolicji: [email protected] (polecamy przetłumaczyć wiadomość na język angielski lub ukraiński – można wykorzystać do tego translator).

Oszustwo w kotłowni

Według informacji podanych w komunikacie prasowym, nieuczciwym call center kierował 28-letni cudzoziemiec, przebywający czasowo na Ukrainie. Policja nie podała jednak jego narodowości. Schemat działania SCAM’u opierał się na modelu tzw. oszustwa w kotłowni. Nieuczciwi konsultanci dzwonili do swoich ofiar, przekonując je do fałszywych inwestycji. Pracownicy call center posługiwali się językiem polskim, włoskim i angielskim.

Cyberpolicja ocenia, że wysokość depozytów wpłacanych przez oszukane osoby wahała się od 300 do 5000 EUR. Pieniądze były niemal natychmiast defraudowane. Funkcjonariusze informują, że są na etapie ustalania liczby ofiar oraz ich nazwisk. Podczas przeszukania w siedzibie firmy zabezpieczono sprzęt komputerowy, karty pamięci, dyski oraz księgowość.

Pracownicy kotłowni będą odpowiadać w postępowaniu karnym na podstawie p. 3 art. 190 (Oszustwo) Kodeksu karnego Ukrainy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Policja informuje, że śledztwo jest w toku.

Funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji w rozbitej kotłowni we Lwowie - źródło: cyberpolice.gov.ua
Funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji w rozbitej kotłowni we Lwowie – źródło: cyberpolice.gov.ua
Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker usgfx opuszcza australię

Australia obniża dźwignię do 1:30

ASIC wprowadził ograniczenia w sprzedaży kontraktów CFD. Zmiany wchodzą w życie 29 marca 2021 roku ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (22.10): Solid Invest, Bitrend, Pibexa…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Solid Invest (Capital Letter GmbH) - solidinvest.co Bitrend - bitrend.io ...
Czytaj dalej
sądowe kłopoty brokera global brokerage

Kolejni inwestorzy mogą dołączyć do pozwu przeciwko Global Brokerage

Przedstawiciele stron składających pozew zbiorowy przeciwko spółce Global Brokerage, wcześniej funkcjonującej jako FXCM, złożyli w ...
Czytaj dalej
sc malayasia

Malezyjski regulator ostrzega przed 3 brokerami, w tym HotForex

Malezyjska Komisja ds. Papierów Wartościowych (SC) dodała trzy kolejne spółki do swej czarnej listy. Uwagę ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę