FATF: Giełdy krypto muszą udostępnić dane klientów
Financial Action Task Force (FATF), międzyrządowa organizacja powołana w roku 1989 w celu przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy zakończyła prace nad zbiorem regulacji obejmujących brokerów wirtualnych aktywów (VASP), w tym także giełdy kryptowalutowe działające w 37 krajach członkowskich. W oświadczeniu zawierającym rekomendacje FATF poinformował, że nowe wytyczne powinny zostać przyjęte w ciągu 12 miesięcy. Rekomendacje FATF nie stanowią przepisów prawa, to jednak kraje, które ich nie wdrożą, mogą znaleźć się na szarej, a nawet na czarnej liście.
Zalecenia FATF zawierają m.in. zapis o tym, że podmioty VASP muszą przekazywać sobie informacje o klientach w przypadku, gdy klient przesyła pieniądze z jednej spółki do drugiej. Przykładowo jeśli inwestor prześle środki z giełdy X do portfela walutowego prowadzonego przez spółkę Y, to giełda X powinna przesłać spółce Y informacje zarówno o osobie przesyłającej środki, jak i o osobie, która ma być odbiorcą przelewu.
Zgodnie z wytycznymi FATF informacje te powinny zawierać:
- nazwisko zleceniodawcy;
- numer rachunku zleceniodawcy wykorzystywanego do przeprowadzenia transakcji;
- fizyczny (geograficzny) adres zleceniodawcy lub numer dokumentu tożsamości lub numer klienta (ale nie numer transakcji), który unikalnie identyfikuje zleceniodawcę w podmiocie zlecającym, lub datę i miejsce urodzenia;
- nazwisko beneficjenta;
- numer rachunku beneficjenta wykorzystywanego do przeprowadzenia transakcji.
Informacje te będą zbliżone do informacji, jakie między sobą wymieniają banki. Jednakże londyńska grupa Global Digital Finance w swym liście przesłanym do FATF zauważyła, że kody przesyłane między bankami zostały zaprojektowane tak, by zawierać informacje wymagane przepisami prawnymi, natomiast transakcje kryptowalutowe z założenia miały być anonimowe. Zdaniem autorów listu wymóg przekazywania tych informacji może stać się zadaniem niewykonalnym i w efekcie doprowadzi do zamknięcia działalności wielu brokerów. FATF jednak pozostaje przy swojej decyzji. Podczas sesji plenarnej FATF w Orlando, Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że przyjęcie wypracowanych rekomendacji sprawi, że brokerzy wirtualnych aktywów przestaną działać w szarej strefie. Jego zdaniem dzięki działaniom FATF cały sektor FinTech ma szansę zrobić ogromny krok do przodu i położyć kres przelewom, których nie można w żaden sposób namierzyć.
Lista krajów i organizacji należących do FATF: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Chiny, Dania, Grecja, Kanada, Komisja Europejska, Finlandia, Francja, Niemcy, Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej, Hong Kong, Islandia, Irlandia, Indie, Izrael, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Korea Południowa, Federacja Rosyjska, Singapur, RPA, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.