menu

Strona Główna > Newsy > FCA na temat paszportów europejskich w warunkach Brexitu

FCA na temat paszportów europejskich w warunkach Brexitu


Brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA) poinformowało, że bardzo pozytywnie podchodzi do wynegocjowanych warunków okresu przejściowego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Okres realizacji będzie trwać od 29 marca do końca grudnia 2020 roku. W tym czasie prawo Unii nadal będzie obowiązywało na terenie Wysp Brytyjskich, a firmy nadal będą mogły w tym czasie korzystać z paszportów do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Okres przejściowy

Obowiązki wynikające z przynależności do UE będą w tym czasie nadal obowiązywały, a przedsiębiorstwa będą musiały kontynuować wdrażanie praw europejskich, które mają wejść w życie przed grudniem 2020 roku. Prawa ochrony konsumenta wynikające z prawa UE będą nadal obowiązywać.

Dodatkowo rząd JKM zobowiązuję się do zapewnienia tymczasowego systemu zabezpieczeń dla firm i funduszy korzystających z paszportu UE i w ramach tego nie muszą one ubiegać się o odpowiednie zezwolenia. Okres przejściowy stanowi część ogólnego kształtu Brexit’u, który jest nadal przedmiotem negocjacji.

Brytyjskie podejście

W grudniu 2017 roku brytyjski rząd ogłosił ewentualny plan ustanowienia przepisów dotyczących tymczasowego systemu zezwoleń. Pozwalałby on firmom i funduszom korzystającym z paszportu na dostosowanie się do nowych realiów i ograniczenia ryzyka wynikającego ze zmiany ram prawnych.

W związku z tym FCA postanowiło, że te podmioty które w związku z tym będą indywidualnie regulowane przez niego, będą musiały złożyć specjalne zawiadomienie o chęci dalszego funkcjonowania na terenie Wielkiej Brytanii. Nie będzie równało się to jednak z wnioskiem o zezwolenie, a regulator doprecyzuje szczegóły w dalszej części roku. 9 marca 2018 roku FCA rozpoczęła zbieranie informacje od firm i funduszy korzystających z EOG, na temat tego, które z nich wyrażają wolę dalszej współpracy.

Kulisy Brexitu

Ustawa dotycząca Brexitu uchyli ustawę o Wspólnotach Europejskich z 1972 roku i przemianuje prawo europejskie na brytyjskie. Ustawa przyznaje ministrom prawo do wprowadzenia prawodawstwa mającego na celu zachowanie skutecznego funkcjonowania infrastruktury prawnej po zakończeniu obowiązywania europejskiej jurysdykcji.

Firmy w Zjednoczonym Królestwie i fundusze z paszportami do EOG powinny przedyskutować z odpowiednim organem regulacyjnym UE konsekwencje okresu przejściowego i Brexitu dla ich przyszłych planów. Obie strony zaznaczają, że zamierzają ściśle współpracować, aby utrzymać stabilność finansową i odpowiednia ochronę klienta.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nalot oplicji w indiach

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...
ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
do kwon terra

SEC domaga się 5,3 miliarda dolarów od Terraform Labs

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła wniosek o odzyskanie ponad 5 miliardów dolarów ...
Przewiń na górę