menu

Strona Główna > Newsy > FCA nakłada 3,44 mln GBP kary na TFS-ICAP

FCA nakłada 3,44 mln GBP kary na TFS-ICAP


Regulująca brytyjski rynek finansowy Financial Conduct Authority (FCA) poinformowała o nałożeniu kary w wysokości 3,44 mln GBP na spółkę TFS-ICAP Ltd. Firma działająca na rynku opcji miała, zdaniem FCA, przekazywać klientom informacje wprowadzające w błąd.

W latach 2008 – 2015 brokerzy spółki TFS-ICAP stosowali praktykę „drukowania” transakcji. Polegała ona na przekazywaniu klientom, że transakcja została zrealizowana po określonej cenie, podczas gdy w rzeczywistości nie doszło do żadnej transakcji. Brokerzy w wielu oddziałach firmy stosowali tę praktykę w sposób otwarty i ciągły. Drukowanie transakcji miało zachęcać klientów do wpłacania pieniędzy i składania kolejnych zleceń, czego przy prawdziwych danych mogliby nie zrobić. W ten sposób firma TFS-ICAP naruszała standardy postępowania wyznaczane przez FCA.

Zdaniem FCA, TFS-ICAP nie reagowała na sygnały ostrzegawcze, które mogły świadczyć o procederze drukowania transakcji. Regulator uznał, że dopuszczając do tego spółka nie stosowała się do procedur due diligence. FCA zarzuciła również, że nie prowadzono żadnych rejestrów transakcji, co znacznie utrudniało postępowanie kontrolne. TFS-ICAP niewłaściwie prowadziła nadzór i procedury zgodności z przepisami. W efekcie spółka nie była w stanie wykryć i zareagować na ryzyko związane z nieuczciwym zachowaniem własnych brokerów.

Śledztwo z pomocą CFTC

Zdaniem Marka Stewarda, dyrektora działu egzekucji i nadzoru rynkowego FCA, uczestnicy rynku powinni odebrać sygnał, że drukowanie transakcji lub dostarczanie klientom nieprawdziwych informacji jest naruszeniem standardów postępowania. Steward podkreślił również, że podobne postępowania, choć trudne i skomplikowane, nie wykraczają poza możliwości regulatora. To również ostrzeżenie dla brokerów, którzy mogą próbować stosować podobne praktyki. FCA prowadziła swe postępowanie przy pomocy amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission. Spółka TFS-ICAP zgodziła się współpracować z FCA, dlatego regulator obniżył nałożoną karę o 30%. W pierwotnej wersji wynosiła ona 4,92 mln GBP.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

statystyki z europejskiego rynku instrumentów pochodnych za 2019 rok

Duży wzrost w rozliczeniach instrumentów pochodnych w UE w 2019

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował trzeci roczny raport statystyczny, który analizuje ...
Czytaj dalej
webinar xtb - bartosiak i kwiecień - co czeka nas w 2021 roku

Kwiecień i Bartosiak: „Co czeka nas w 2021 roku?”

26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się webinarium dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce i na ...
Czytaj dalej
commerzbank ostrzegał bafin o nieprawidłowościach w wirecard a nadzór finansowy zignorował informacje

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według ...
Czytaj dalej
hakerzy przejmują bazę danych z rozmowami z klientami brokera fxcm

Broker FXCM ofiarą hacku – skradziono dane

Broker FXCM Inc poinformował, że systemy internetowe spółki w Izraelu zostały częściowo zhakowane po tym, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę