menu

Strona Główna > Newsy > FCA ostrzega inwestorów i apeluje o zgłaszanie oszustw

FCA ostrzega inwestorów i apeluje o zgłaszanie oszustw


Brytyjski nadzór finansowy, Financial Conduct Authority (FCA), przedstawił w ostatnich dniach szereg ogłoszeń, zwracając uwagę na ryzyka związane z rynkami inwestycyjnymi.

Kampania informacyjna brytyjskiego nadzoru finansowego rozpoczęła się od opublikowania ogłoszenia „FCA ostrzega, że ​​młodsi inwestorzy podejmują duże ryzyko finansowe”, a skończyła na tekście „FCA rozpoczyna kampanię zachęcającą osoby fizyczne do zgłaszania wykroczeń”.

Z pierwszej publikacji możemy dowiedzieć się, że FCA niepokoi wysokie ryzyko inwestycyjne podejmowane przez młodych uczestników rynku. Czytamy w niej:

Badania pokazują, że istnieje nowa, młodsza, bardziej zróżnicowana grupa konsumentów, którzy angażują się w inwestycje o wyższym ryzyku, co może być częściowo spowodowane dostępnością oferowaną przez nowe aplikacje inwestycyjne.

Jednocześnie FCA podaje, że 2/3 z osób wybierających inwestycje wysokiego ryzyka przyznaje, że utrata przeznaczonych na ten cel środków poważnie wpłynęłaby na ich obecny lub przyszły styl życia. Badanie przeprowadzone na zlecenie regulatora wykazało także, że wielu młodych inwestorów wchodzi na rynki kierując się emocjami lub czynnikami społecznymi. Aż 38% ankietowanych osób nie mogło wskazać żadnego racjonalnego powodu, dla którego warto zainwestować w ich top 3 instrumentów finansowych.

Powyższe badanie wraz z odpowiedziami na konsultacje społeczne w zakresie inwestycji konsumenckich, mają wyznaczyć kurs przyszłych działań FCA. Urząd podkreśla, że dbanie o dobro inwestorów jest dla niego priorytetem. Jak pokazały jego poprzednie działania, nie waha się realizować go poprzez ograniczenia w dostępie do rynku lub interwencje, takie jak niedawny zakaz handlu kontraktami CFD kryptowalut. 

Ostrzeżenie i wezwanie do zgłoszeń

Poza ostrzeżeniem związanym z młodymi uczestnikami rynku, FCA zwróciło także uwagę na inwestycje obiecujące wysokie zwroty. Urząd apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z ofert znalezionych w sieci, lub polecanych przez „wpływowe osoby” w reklamach na Facebooku i YouTube. FCA zwraca uwagę, że typowy gwarantowany zwrot na rynku funduszy inwestycyjnych (cash ISA) to 1%. Wszystko powyżej tej wartości jest obarczone wyższym ryzykiem, również przez zagrożenie płynące z możliwości natrafienia na różnego rodzaju oszustwa inwestycyjne. Nadzorca apeluje by konsumenci sprawdzali czy firma, z której usług chcą skorzystać, znajduje się w bazie podmiotów regulowanych w Wielkiej Brytanii.

Równolegle do dwóch ogłoszeń związanych z ryzkiem, FCA uruchomiło także kampanię społeczną „In confidence, with confidence„. Jej głównym zadaniem jest przekonanie osób fizycznych do zgłaszania przypadków oszustw na rynku. Jak przekonuje urząd, sygnaliści demaskujący nadużycia mogą liczyć na szczególne traktowanie, łącznie z zachowaniem anonimowości. W tym celu uruchomiono dla nich nowy, poufny, formularz kontaktowy.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę