FCA ostrzega twórców aplikacji tradingowych
Brytyjska Financial Conduct Authority (FCA) ostrzegła operatorów aplikacji do tradingu, aby dokonali przeglądu funkcji projektowych, w tym funkcji z elementami przypominającymi gry, które mogą skłonić konsumentów do podjęcia działań wbrew ich własnym interesom.
Funkcje te obejmują wysyłanie częstych powiadomień z najnowszymi wiadomościami rynkowymi oraz zapewnianie konsumentom punktów, odznak i wiadomości uznaniowych w aplikacji za dokonywanie transakcji. FCA stwierdziła, że konsumenci korzystający z aplikacji wyposażonych w tego rodzaju funkcje częściej inwestowali w produkty wykraczające poza ich skłonność do ryzyka.
Oprócz ostrzeżenia dla operatorów aplikacji, FCA opublikowała badania, które budzą obawy, że klienci korzystający z takich aplikacji tradingowych są narażeni na inwestycje wysokiego ryzyka, a niektórzy wydają się wykazywać zachowania zbliżone do uzależnienia od hazardu.
Grywalizacja może być wykorzystywana do pozytywnego angażowania konsumentów, jednak FCA uważa, że jest ona stosowana w sposób, który może wprowadzać konsumentów w błąd lub prowadzić do złych wyników i problematycznych zachowań.
FCA przeprowadzi dalsze badania
– Niektóre cechy produktów mogą przyczyniać się do problematycznych, a nawet przypominających hazard, zachowań inwestorów. Oczekujemy, że wszystkie firmy oferujące konsumentom obrót giełdowy dokonają przeglądu i udoskonalą swoje produkty w oparciu o te ustalenia. Powinny one również zapewnić wsparcie swoim klientom, zwłaszcza tym w trudnej sytuacji lub wykazującym oznaki problematycznych zachowań związanych z hazardem – powiedziała Sarah Pritchard, dyrektor ds. rynków w FCA.
FCA zamierza przeprowadzić dalsze badania nad korzystaniem z aplikacji tradingowych i ich cechami konstrukcyjnymi. W szczególności w celu zrozumienia pewnych szerszych słabości finansowych użytkowników tych aplikacji, takich jak to, czy zaciągają oni pożyczki w celu inwestowania oraz skala wszelkich strat. Z przeprowadzonego przez FCA badania Financial Lives Survey z 2022 roku wynika, że 9% wszystkich dorosłych posiadających inwestycje zaciągnęło pożyczkę na inwestycje, a 49% z nich nie byłoby w stanie dokonać inwestycji, gdyby nie zaciągnęło pożyczki.