menu

Strona Główna > Newsy > FCA ostrzega twórców aplikacji tradingowych

FCA ostrzega twórców aplikacji tradingowych


Brytyjska Financial Conduct Authority (FCA) ostrzegła operatorów aplikacji do tradingu, aby dokonali przeglądu funkcji projektowych, w tym funkcji z elementami przypominającymi gry, które mogą skłonić konsumentów do podjęcia działań wbrew ich własnym interesom.

Funkcje te obejmują wysyłanie częstych powiadomień z najnowszymi wiadomościami rynkowymi oraz zapewnianie konsumentom punktów, odznak i wiadomości uznaniowych w aplikacji za dokonywanie transakcji. FCA stwierdziła, że konsumenci korzystający z aplikacji wyposażonych w tego rodzaju funkcje częściej inwestowali w produkty wykraczające poza ich skłonność do ryzyka.

Oprócz ostrzeżenia dla operatorów aplikacji, FCA opublikowała badania, które budzą obawy, że klienci korzystający z takich aplikacji tradingowych są narażeni na inwestycje wysokiego ryzyka, a niektórzy wydają się wykazywać zachowania zbliżone do uzależnienia od hazardu.

Grywalizacja może być wykorzystywana do pozytywnego angażowania konsumentów, jednak FCA uważa, że jest ona stosowana w sposób, który może wprowadzać konsumentów w błąd lub prowadzić do złych wyników i problematycznych zachowań.

FCA przeprowadzi dalsze badania

– Niektóre cechy produktów mogą przyczyniać się do problematycznych, a nawet przypominających hazard, zachowań inwestorów. Oczekujemy, że wszystkie firmy oferujące konsumentom obrót giełdowy dokonają przeglądu i udoskonalą swoje produkty w oparciu o te ustalenia. Powinny one również zapewnić wsparcie swoim klientom, zwłaszcza tym w trudnej sytuacji lub wykazującym oznaki problematycznych zachowań związanych z hazardem – powiedziała Sarah Pritchard, dyrektor ds. rynków w FCA.

FCA zamierza przeprowadzić dalsze badania nad korzystaniem z aplikacji tradingowych i ich cechami konstrukcyjnymi. W szczególności w celu zrozumienia pewnych szerszych słabości finansowych użytkowników tych aplikacji, takich jak to, czy zaciągają oni pożyczki w celu inwestowania oraz skala wszelkich strat. Z przeprowadzonego przez FCA badania Financial Lives Survey z 2022 roku wynika, że 9% wszystkich dorosłych posiadających inwestycje zaciągnęło pożyczkę na inwestycje, a 49% z nich nie byłoby w stanie dokonać inwestycji, gdyby nie zaciągnęło pożyczki.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę