menu

Strona Główna > Newsy > FCA ostrzega twórców aplikacji tradingowych

FCA ostrzega twórców aplikacji tradingowych


Brytyjska Financial Conduct Authority (FCA) ostrzegła operatorów aplikacji do tradingu, aby dokonali przeglądu funkcji projektowych, w tym funkcji z elementami przypominającymi gry, które mogą skłonić konsumentów do podjęcia działań wbrew ich własnym interesom.

Funkcje te obejmują wysyłanie częstych powiadomień z najnowszymi wiadomościami rynkowymi oraz zapewnianie konsumentom punktów, odznak i wiadomości uznaniowych w aplikacji za dokonywanie transakcji. FCA stwierdziła, że konsumenci korzystający z aplikacji wyposażonych w tego rodzaju funkcje częściej inwestowali w produkty wykraczające poza ich skłonność do ryzyka.

Oprócz ostrzeżenia dla operatorów aplikacji, FCA opublikowała badania, które budzą obawy, że klienci korzystający z takich aplikacji tradingowych są narażeni na inwestycje wysokiego ryzyka, a niektórzy wydają się wykazywać zachowania zbliżone do uzależnienia od hazardu.

Grywalizacja może być wykorzystywana do pozytywnego angażowania konsumentów, jednak FCA uważa, że jest ona stosowana w sposób, który może wprowadzać konsumentów w błąd lub prowadzić do złych wyników i problematycznych zachowań.

FCA przeprowadzi dalsze badania

– Niektóre cechy produktów mogą przyczyniać się do problematycznych, a nawet przypominających hazard, zachowań inwestorów. Oczekujemy, że wszystkie firmy oferujące konsumentom obrót giełdowy dokonają przeglądu i udoskonalą swoje produkty w oparciu o te ustalenia. Powinny one również zapewnić wsparcie swoim klientom, zwłaszcza tym w trudnej sytuacji lub wykazującym oznaki problematycznych zachowań związanych z hazardem – powiedziała Sarah Pritchard, dyrektor ds. rynków w FCA.

FCA zamierza przeprowadzić dalsze badania nad korzystaniem z aplikacji tradingowych i ich cechami konstrukcyjnymi. W szczególności w celu zrozumienia pewnych szerszych słabości finansowych użytkowników tych aplikacji, takich jak to, czy zaciągają oni pożyczki w celu inwestowania oraz skala wszelkich strat. Z przeprowadzonego przez FCA badania Financial Lives Survey z 2022 roku wynika, że 9% wszystkich dorosłych posiadających inwestycje zaciągnęło pożyczkę na inwestycje, a 49% z nich nie byłoby w stanie dokonać inwestycji, gdyby nie zaciągnęło pożyczki.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę