menu

Strona Główna > Newsy > FCA publicznie krytykuje Premier FX

FCA publicznie krytykuje Premier FX


Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) publicznie potępił Premier FX Limited, która obecnie jest w stanie likwidacji. Krytyka ze strony FCA to efekt naruszeń, jakich dopuściła się spółka.

Firma Premier FX była autoryzowana i zarejestrowana jako podmiot świadczący usługi przekazów pieniężnych. Oznacza to, że mogła ona przyjmować od klientów środki, którym towarzyszyło zlecenie przekazania płatności z natychmiastowym lub późniejszym terminem realizacji. Organ nadzorujący rynek stwierdził jednak, że firma przyjmowała i gromadziła środki pieniężne w imieniu swoich klientów, wprowadzając ich w błąd co do charakteru świadczonych usług.

Problemy wyszły na jaw po śmierci dyrektora firmy

Peter Rexstrew, nieżyjący już, były dyrektor wykonawczy firmy, był również oskarżany o wykorzystanie pieniędzy należących do klientów do regulowania własnych wydatków firmowych. FCA wyjaśniła również, że firma nie miała prawa przetrzymywać środków klientów przez czas nieokreślony.

– To było złożone dochodzenie obejmujące analizę setek tysięcy transakcji na rachunkach bankowych Premier FX na przestrzeni kilku lat, w różnych walutach i poprzez wiele zagranicznych rachunków bankowych. Dochodzenie było dodatkowo skomplikowane z powodu braku odpowiedniej dokumentacji – powiedział Mark Steward, dyrektor wykonawczy FCA ds. egzekwowania prawa i nadzoru rynkowego.

Nieprawidłowości w działalności Premier FX zostały ujawnione po śmierci Rexstrew’a, kiedy dwójka jego dzieci i pracownicy firmy próbowali kontynuować działalność w zakresie przekazów pieniężnych. Wówczas okazało się, że firma nie ma wystarczającej sumy pieniędzy na pokrycie swoich wydatków. Firma upadła, gdy duża liczba klientów, którzy zdeponowali w niej swoje środki, zażądała ich zwrotu. Mark Steward przyznał, że niezależnie od tego, jakie były przyczyny oszustwa dokonanego przez Petera Rexstrew, jego projekt całkowicie rozsypał się w ciągu kilku tygodni po jego śmierci, pozostawiając bałagan i straty dla klientów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę