menu

Strona Główna > Newsy > FCA wymaga dodatkowego kapitału w związku z ochroną przed ujemnym saldem

FCA wymaga dodatkowego kapitału w związku z ochroną przed ujemnym saldem


Nowe regulacje dla brokerów CFD są coraz bliżej. Podczas gdy temat dźwigni finansowej nadal jest przedmiotem szeroko zakrojonej dyskusji, to inna kwestia zaczyna robić się coraz bardziej klarowna – otóż brokerzy najprawdopodobniej będą musieli zapewnić ochronę przed ujemnym saldem, co dotychczas było dobrowolnym rozwiązaniem. Tak przynajmniej dzieje się teraz w Wielkiej Brytanii.

W dzisiejszym świecie, krótko po kryzysie SNB z 2015 roku, zmienność rynków kompresowana jest przez poziomy indeksu VIX, powszechnie nazywanego indeksem strachu, który jest aktualnie zbliżony do najniższego poziomu w swojej historii, dlatego każde nagłe odchylenie od statusu quo może bardzo ostro wpłynąć na rynek i tym samym zagrozić brokerom.

Zgodnie z nową dyrektywą brytyjskiego regulatora The Financial Conduct Authority (FCA) o nazwie Capital Requirements Directive, brokerzy są zobowiązywani do utrzymywania pewnego poziomu kapitału, dzięki któremu będą w stanie amortyzować rynkowe ryzyko. Brytyjski regulator wysłał specjalne pisma do firm w celu poinformowaniu ich o nowo wdrożonych przepisach, które muszą być zgodne z postanowieniami European Securities and Markets Authority (ESMA). FCA zaznacza również, że zdaje sobie sprawę, że naraża to firmy na dodatkowe koszty i zwiększone ryzyko.

FCA wskazuje, że nowy przepis szczególnie dotknie brokerów z tzw. licencją 125k, czyli przedsiębiorstw które muszą posiadać minimum 125 tysięcy funtów kapitału własnego. Firmy posiadające tę licencję będą musiały przenieść ryzyko na swoich kontrahentów, którzy zajmują się rozliczaniem transakcji (dostawców płynności). Jeżeli Ci nie będą chcieli pokrywać wymogów wynikających z nowych reguł, wtedy broker będzie musiał wziąć ryzyko na siebie. W związku z powyższym działalności tych brokerów będzie wymagała zwiększenia kapitału do poziomów wymaganych przez regulatora.

Spośród 97 regulowanych firm CFD w Wielkiej Brytanii, licencję 125k posiada aż 23 podmioty. FCA skierowała podobno do tej grupy brokerów specjalne zawiadomienia, aby rozważyli możliwość zmiany dotychczasowej licencji, jeśli nie są w stanie obecnie udzielić gwarancji nieujemnego salda. W związku z tym wielu brokerów staje w obliczu przejścia na licencję 730k. Biorąc pod uwagę, że ESMA da brokerom bardzo mało czasu na dostosowanie się do nowych zasad, domy maklerskie najzwyczajniej w świecie nie zdążą zmienić licencji, w związku z tym będą musiały ponieść dodatkowe koszty, aby pokryć ryzyko ochrony przed ujemnym saldem.

Narazie nie ma informacji, aby inni krajowi regulatorzy podjęli podobne działania do FCA. W związku z nowymi przepisami wzrasta również prawdopodobieństwo fuzji pomiędzy brokerami. Niekorzystne środowisko może skłonić mniejsze firmy do rozważenia tego kroku, gdyż mogą nie być w stanie na czas dostosować się do nowych wymogów, co będzie oczywiście na rękę większym podmiotom, które z chęcią powiększą swoją bazę klientów.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

usgfx z brakami na koncie

ASIC anuluje licencję AFS brokera USGFX

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała o anulowaniu licencji AFS (Australian Financial Services) ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro sponsorem 12 klubów w Wielkiej Brytanii i Niemczech

eToro poinformowało o nawiązaniu współpracy z kolejnymi klubami piłkarkimi. Tym razem lista drużyn sponsorowanych przez ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (17.09): Qteck, Interactive Trade…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Bitcoin Bank Bitcoin Code Bitcoin-Evolution / Bitcoin-Revolution Bitcoin Trader La ...
Czytaj dalej
wyrok grzywny dla firmy tworzącej oprogramowanie do manipulacji rynkowych

CFTC nakłada karę za manipulacje na rynku kontraktów futures

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission nałożyła karę na firmę należącą do programisty Jitesha Thakkara. Zdaniem ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę