menu

Strona Główna > Newsy > Fed: akcje-memy mogą stanowić zagrożenie dla stabilności rynku

Fed: akcje-memy mogą stanowić zagrożenie dla stabilności rynku


Zmienność na rynku akcji wynikająca z napływu pierwszych inwestorów, którzy gromadzą się w mediach społecznościowych, może stanowić ryzyko dla amerykańskiego systemu finansowego. Takie wnioski wyciąga amerykańska Rezerwa Federalna w publikowanym co pół roku raporcie na temat stabilności finansowej.

W raporcie wskazano, że nowe platformy transakcyjne, które oferują zerowe prowizje, ułamkowe akcje oraz krzykliwą i zachęcającą grafikę, sprowadziły na giełdę pokolenie młodych traderów, a wielkość tej nowej grupy demograficznej sprawia, że jej monitorowanie jest ważne dla organów regulacyjnych.

„Media społecznościowe mogą przyczynić się do powstania tzw. „komory echa”, w której inwestorzy detaliczni komunikują się najczęściej z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach i poglądach, tym samym wzmacniając własne poglądy, nawet jeśli są one spekulacyjne lub stronnicze” – czytamy w raporcie Fed.

Regulatorzy przygotowują się na większą zmienność

Fed poinformował, że znaczne wahania cen popularnych akcji, w tym GameStop i AMC, miały jak dotąd ograniczony wpływ na stabilność finansową. Podkreślono jednak, że jest to obszar rynku, który powinien być monitorowany, ponieważ nowi, młodsi inwestorzy mają tendencję do wyższego poziomu zadłużenia i często inwestują w opcje. Te dwa czynniki, zdaniem Fed, mogą zwiększyć straty w okresie spowolnienia.

Fed zasugerował, że instytucje finansowe przygotowują się na potencjalnie zwiększoną zmienność, którą może wywołać popularność takich akcji. Dodatkowo podkreślono, że częstsze epizody wyższej zmienności mogą wymagać podjęcia dalszych kroków w celu zapewnienia odporności systemu.

Mniejszy poziom zadłużenia

Inne słabości systemu finansowego opisane w raporcie to rekordowe wyceny akcji i nieruchomości, które pozostają na wysokim poziomie w stosunku do zysków przedsiębiorstw i czynszów. Fed zauważył jednak, że „pomimo rosnących wycen nieruchomości, istnieje niewiele dowodów na pogorszenie standardów kredytowych lub wysoce ryzykowną działalność inwestycyjną na rynku mieszkaniowym”.

Warto zauważyć również, że przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe odnotowały w ostatnich miesiącach spadek zadłużenia w stosunku do dochodów, ponieważ federalne bodźce finansowe i szybkie wyjście z recesji COVID-19 poprawiły sytuację finansową mieszkańców USA.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę