menu

Strona Główna > Newsy > Fed: akcje-memy mogą stanowić zagrożenie dla stabilności rynku

Fed: akcje-memy mogą stanowić zagrożenie dla stabilności rynku


Zmienność na rynku akcji wynikająca z napływu pierwszych inwestorów, którzy gromadzą się w mediach społecznościowych, może stanowić ryzyko dla amerykańskiego systemu finansowego. Takie wnioski wyciąga amerykańska Rezerwa Federalna w publikowanym co pół roku raporcie na temat stabilności finansowej.

W raporcie wskazano, że nowe platformy transakcyjne, które oferują zerowe prowizje, ułamkowe akcje oraz krzykliwą i zachęcającą grafikę, sprowadziły na giełdę pokolenie młodych traderów, a wielkość tej nowej grupy demograficznej sprawia, że jej monitorowanie jest ważne dla organów regulacyjnych.

„Media społecznościowe mogą przyczynić się do powstania tzw. „komory echa”, w której inwestorzy detaliczni komunikują się najczęściej z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach i poglądach, tym samym wzmacniając własne poglądy, nawet jeśli są one spekulacyjne lub stronnicze” – czytamy w raporcie Fed.

Regulatorzy przygotowują się na większą zmienność

Fed poinformował, że znaczne wahania cen popularnych akcji, w tym GameStop i AMC, miały jak dotąd ograniczony wpływ na stabilność finansową. Podkreślono jednak, że jest to obszar rynku, który powinien być monitorowany, ponieważ nowi, młodsi inwestorzy mają tendencję do wyższego poziomu zadłużenia i często inwestują w opcje. Te dwa czynniki, zdaniem Fed, mogą zwiększyć straty w okresie spowolnienia.

Fed zasugerował, że instytucje finansowe przygotowują się na potencjalnie zwiększoną zmienność, którą może wywołać popularność takich akcji. Dodatkowo podkreślono, że częstsze epizody wyższej zmienności mogą wymagać podjęcia dalszych kroków w celu zapewnienia odporności systemu.

Mniejszy poziom zadłużenia

Inne słabości systemu finansowego opisane w raporcie to rekordowe wyceny akcji i nieruchomości, które pozostają na wysokim poziomie w stosunku do zysków przedsiębiorstw i czynszów. Fed zauważył jednak, że „pomimo rosnących wycen nieruchomości, istnieje niewiele dowodów na pogorszenie standardów kredytowych lub wysoce ryzykowną działalność inwestycyjną na rynku mieszkaniowym”.

Warto zauważyć również, że przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe odnotowały w ostatnich miesiącach spadek zadłużenia w stosunku do dochodów, ponieważ federalne bodźce finansowe i szybkie wyjście z recesji COVID-19 poprawiły sytuację finansową mieszkańców USA.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę