Strona Główna > Newsy > Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej


Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rezerwa Federalna zasugerowała jednak, że podwyżki stóp mogą nastąpić w 2023 roku, zmieniając prognozę z marca ubiegłego roku, zakładającą zmiany dopiero w 2024 roku.

Mimo że Fed podniósł swoje oczekiwania co do inflacji bazowej do 3,4%, czyli o cały punkt procentowy wyżej niż w projekcji marcowej, to w oświadczeniu nadal twierdzi, że presja inflacyjna jest „przejściowa”. Podwyższone oczekiwania pojawiają się w obliczu największego wzrostu cen od około 13 lat.

W oficjalnym oświadczeniu Fed wspomniał o silnym ożywieniu w środowisku gospodarczym dzięki intensywnemu procesowi szczepień w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Pozytywny ton oświadczenia w odniesieniu do perspektyw gospodarczych przełożył się również na inflacje, gdzie Fed podkreślił, że jest ona przejściowa i nie stanowi powodu do niepokoju.

Rynki reagują spadkiem akcji

Ponadto, Komitet postanowił utrzymać docelowy przedział stopy funduszy federalnych na poziomie od 0 do 0,25% i oczekuje, że będzie on właściwy do czasu, gdy warunki na rynku pracy osiągną maksymalny poziom, a inflacja przez pewien czas będzie się utrzymywać na poziomie umiarkowanie przekraczającym 2%. Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie nadal zwiększać swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych o co najmniej 80 mld USD miesięcznie i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o co najmniej 40 mld USD miesięcznie do czasu osiągnięcia znacznego postępu w realizacji celów Komitetu dotyczących maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen.

Rynki zareagowały na informacje napływające z Fed spadkiem akcji i wzrostem rentowności obligacji rządowych. Rynki oczekiwały również, że Komitet zajmie się operacjami otwartego rynku, w ramach których dostarcza krótkoterminowe finansowanie dla instytucji finansowych. Tak zwane transakcje typu repo, w których banki wymieniają wysokiej jakości zabezpieczenie na rezerwy, cieszą się ostatnio rekordowym popytem, ponieważ instytucje szukają jakiegokolwiek zysku powyżej ujemnych stóp, które obserwują na niektórych rynkach.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Warren Buffett ostrzega przed AI, porównując ją do broni jądrowej

Na sobotnim zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, Warren Buffett wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Nie ...

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...

ETF-y na Bitcoina tracą pół miliarda dolarów w jeden dzień

W rekordowym tempie inwestorzy wycofali swoje środki z amerykańskich funduszy ETF opartych na Bitcoinie, mimo ...

Finfluencerzy z największym wpływem na decyzje inwestorów

Nowe badanie przeprowadzone przez CMC Markets ujawnia, że traderzy detaliczni coraz częściej ufają finfluencerom, stawiając ...
Przewiń na górę
Exit mobile version