FinaCom: wzrost liczby skarg traderów w pierwszym kwartale 2020
Financial Commission ujawniła, że liczba skarg składanych przez traderów w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosła o ponad 30% w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.
Niezależny regulator wskazywał już wcześniej, że zmienność rynku związana z pandemią COVID-19 zachęciła inwestorów do większej aktywności, co przełożyło się na większą liczbę skarg.
W ciągu trzech pierwszych miesięcy Komisja otrzymała łącznie 278 skarg. To o 31% więcej niż rok wcześniej. Komisja przeprowadziła i doprowadziła do końca 258 postępowań wobec swoich członków. To również o 27% więcej niż przed rokiem. Liczba skarg finansowych wzrosła o 74%, a liczba skarg niezwiązanych z tradingiem wzrosła o 42%.
Działania FinaCom przyczyniły się do rekordowej kwoty odszkodowań przyznanych traderom. Łącznie domagali się oni niemal 3,5 mln USD. Kary i odszkodowania zasądzone przez regulatora wyniosły dokładnie 203 715 USD, co jest kwotą ośmiokrotnie większą od odszkodowań przyznanych w pierwszym kwartale 2019 roku. Warto zauważyć, również, że czas rozpatrzenia skargi skrócił się z 7 dni w 2019 roku do 5,2 dnia w roku 2020.