menu

Strona Główna > Newsy > FINRA nakłada 3 mln USD kary na Goldman Sachs

FINRA nakłada 3 mln USD kary na Goldman Sachs


Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nałożyła karę w wysokości 3 mln USD na spółkę Goldman Sachs za błędne oznaczenie około 60 mln zleceń krótkiej sprzedaży jako zleceń „długich” w okresie od października 2015 do kwietnia 2018. Amerykańska organizacja poinformowała, że około 8 milionów tych zleceń, które dotyczyły ponad miliarda akcji, zostało zrealizowanych z naruszeniem amerykańskiego prawa papierów wartościowych i zasad FINRA.

FINRA zaznaczyła, że błędne oznaczenie zleceń spowodowało, że globalny bank inwestycyjny z siedzibą w Nowym Jorku złożył niedokładne sprawozdania z działalności. Goldman Sachs, który jest członkiem FINRA od października 1936 roku, świadczy m.in. usługi brokerskie, ale według FINRA we wskazanym okresie prowadził niedokładne księgi i rejestry.

Ponadto regulator zauważył, że bank Goldman Sachs nie stworzył i nie utrzymywał „systemu nadzoru zaprojektowanego w celu osiągnięcia zgodności” z regulacjami i innymi zasadami odnoszącymi się do dokładnego raportowania transakcji i zleceń.

FINRA wyjaśnia niedociągnięcia w Goldman Sachs

Według FINRA z 60 milionów źle oznaczonych zleceń prawie 27 milionów zostało przekazanych do alternatywnego systemu transakcyjnego, co stanowiło mniej niż 1% wszystkich głównych zleceń sprzedaży Goldman Sachs w tym czasie. Do błędnego oznaczenia doszło w wyniku aktualizacji oprogramowania do automatycznego obrotu, mającego na celu uproszczenie przepływu zleceń.

– Goldman Sachs nieumyślnie nie uwzględnił pojedynczej linii kodu, która została zaprojektowana w celu skopiowania długiego lub krótkiego oznaczenia z macierzystego zlecenia sprzedaży i umieszczenia go na zleceniach sprzedaży, które zostały skierowane na rynek. Zlecenia macierzyste zostały dokładnie oznaczone jako krótka sprzedaż, jednak zlecenia pochodne nie otrzymały oznaczenia krótkiej sprzedaży zlecenia macierzystego z powodu brakującej linii kodu – wyjaśniła FINRA.

Regulator wskazał również, że bank natychmiast naprawił błąd w kodowaniu po uzyskaniu informacji w kwietniu 2018.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę