menu

Strona Główna > Newsy > FINRA nakłada 3 mln USD kary na Goldman Sachs

FINRA nakłada 3 mln USD kary na Goldman Sachs


Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nałożyła karę w wysokości 3 mln USD na spółkę Goldman Sachs za błędne oznaczenie około 60 mln zleceń krótkiej sprzedaży jako zleceń „długich” w okresie od października 2015 do kwietnia 2018. Amerykańska organizacja poinformowała, że około 8 milionów tych zleceń, które dotyczyły ponad miliarda akcji, zostało zrealizowanych z naruszeniem amerykańskiego prawa papierów wartościowych i zasad FINRA.

FINRA zaznaczyła, że błędne oznaczenie zleceń spowodowało, że globalny bank inwestycyjny z siedzibą w Nowym Jorku złożył niedokładne sprawozdania z działalności. Goldman Sachs, który jest członkiem FINRA od października 1936 roku, świadczy m.in. usługi brokerskie, ale według FINRA we wskazanym okresie prowadził niedokładne księgi i rejestry.

Ponadto regulator zauważył, że bank Goldman Sachs nie stworzył i nie utrzymywał „systemu nadzoru zaprojektowanego w celu osiągnięcia zgodności” z regulacjami i innymi zasadami odnoszącymi się do dokładnego raportowania transakcji i zleceń.

FINRA wyjaśnia niedociągnięcia w Goldman Sachs

Według FINRA z 60 milionów źle oznaczonych zleceń prawie 27 milionów zostało przekazanych do alternatywnego systemu transakcyjnego, co stanowiło mniej niż 1% wszystkich głównych zleceń sprzedaży Goldman Sachs w tym czasie. Do błędnego oznaczenia doszło w wyniku aktualizacji oprogramowania do automatycznego obrotu, mającego na celu uproszczenie przepływu zleceń.

– Goldman Sachs nieumyślnie nie uwzględnił pojedynczej linii kodu, która została zaprojektowana w celu skopiowania długiego lub krótkiego oznaczenia z macierzystego zlecenia sprzedaży i umieszczenia go na zleceniach sprzedaży, które zostały skierowane na rynek. Zlecenia macierzyste zostały dokładnie oznaczone jako krótka sprzedaż, jednak zlecenia pochodne nie otrzymały oznaczenia krótkiej sprzedaży zlecenia macierzystego z powodu brakującej linii kodu – wyjaśniła FINRA.

Regulator wskazał również, że bank natychmiast naprawił błąd w kodowaniu po uzyskaniu informacji w kwietniu 2018.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę