menu

Strona Główna > Newsy > FMSA: handel akcjami BEL 20 wzrósł 5-krotnie podczas pandemii

FMSA: handel akcjami BEL 20 wzrósł 5-krotnie podczas pandemii


Belgijski regulator opublikował raport, z którego wynika, że pandemia wywołała wzmożony ruch na krajowym rynku akcji. Stało się tak ponieważ do handlu włączyli się młodzi oraz rzadko inwestujący traderzy.

FSMA do sporządzenia raportu wykorzystała dane na temat transakcji, otrzymane od usługodawców w ramach europejskiego rozporządzenia ws. rynków instrumentów finansowych. Sprawozdania te obejmowały wszystkie operacje wykonane za pośrednictwem belgijskich banków i firm inwestycyjnych. Istotne informacje dostarczyła też giełda Euronext z Brukseli.

Badanie oparto na próbie ponad 3 milionów transakcji wartych ponad 10 miliardów euro, które przeprowadziło 323 000 indywidualnych inwestorów. Główne wnioski sformułowane przez FSMA brzmią:

Podczas kryzysu koronawirusowego Belgowie handlowali nawet pięciokrotnie większą liczbą akcji BEL 20 niż w okresie przed kryzysem. Ponadto kupiono o wiele więcej akcji niż sprzedano. Młodzi i rzadcy inwestorzy byli znacznie bardziej aktywni w okresie kryzysu.


W czasie pomiędzy 24 lutego a 30 kwietnia 2020 roku, sprzedano pięć razy więcej akcji notowanych na brukselskim parkiecie, niż w normalnych warunkach. Inwestorzy w wieku 18 do 35 lat zwiększyli swój udział w rynku z 2 mln euro w trzecim tygodniu lutego do 21 mln w ostatnim tygodniu marca.

W tym samym czasie zaktywizowali się także rzadcy traderzy – to znaczy osoby, które zawarły maksymalnie 5 transakcji przez ostatnie 2 lata. Ich handel zwiększył się z 3 mln euro w trzecim tygodniu lutego do 30 mln pod koniec marca. Do 30 kwietnia różnica pomiędzy kupionymi a sprzedanymi akcjami BEL 20 wyniosła 634 mln euro różnicy, po stronie kupujących.

Link do pełnego raportu FMSA.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

usgfx z brakami na koncie

ASIC anuluje licencję AFS brokera USGFX

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała o anulowaniu licencji AFS (Australian Financial Services) ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro sponsorem 12 klubów w Wielkiej Brytanii i Niemczech

eToro poinformowało o nawiązaniu współpracy z kolejnymi klubami piłkarkimi. Tym razem lista drużyn sponsorowanych przez ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (17.09): Qteck, Interactive Trade…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Bitcoin Bank Bitcoin Code Bitcoin-Evolution / Bitcoin-Revolution Bitcoin Trader La ...
Czytaj dalej
wyrok grzywny dla firmy tworzącej oprogramowanie do manipulacji rynkowych

CFTC nakłada karę za manipulacje na rynku kontraktów futures

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission nałożyła karę na firmę należącą do programisty Jitesha Thakkara. Zdaniem ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę