menu

Strona Główna > Newsy > FOMC przyspiesza tapering, ale nie podnosi stóp procentowych

FOMC przyspiesza tapering, ale nie podnosi stóp procentowych


Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło decyzję o dalszym kierunku amerykańskiej polityki monetarnej. Zwijanie luzowania ilościowego (tapering) zakończy się w marcu 2022 roku, a w kolejnych miesiącach do góry pójdą stopy procentowe.

Wczoraj o godzinie 20:00 czasu polskiego zakończył się spotkanie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Na posiedzeniu zdecydowano o podwojeniu tempa odchodzenia od luzowania ilościowego. Każdego miesiąca Fed będzie skupował o 30 miliardów dolarów obligacji mniej (poprzednio $15 mld), tak aby zakończyć tapering w pierwszym kwartale przyszłego roku. To położy fundament pod podwyżki stóp procentowych.

Możliwość realizacji takiego scenariusza była sygnalizowana przez prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, 30 listopada podczas wystąpieniu przed Senatem. Powodem zmiany kursu Fed był było umocnienie się inflacji, która osiągnęła w październiku 6,2% w ujęciu rocznym, czyli 30-letnie maksimum. Na grudniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna nie określała już presji inflacyjnej jako przejściową. FOMC podniósł prognozę inflacji – z 4,2% do 5,3% na koniec 2021 roku i z 2,2% do 2,6% w 2022 roku.

Stopy procentowe w USA

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Powell powiedział, że zwiększanie stóp procentowych nastąpi dopiero po zakończeniu taperingu. Pokrywa się to ze zaktualizowanymi projekcjami, które sugerują, że Rezerwa Federalna rozpocznie ich podwyższanie prawdopodobnie do czerwca przyszłego roku (najwcześniej w maju).

Kwartalne prognozy gospodarcze Fed pokazują, że 12 spośród 18 członków komitetu ds. polityki pieniężnej, zgadza się, że ​​warunki uzasadnią podniesienie stóp procentowanych o co najmniej 75 punktów bazowych w 2022 roku. Jeżeli za 2 lata dojdzie do 3 kolejnych podwyżek, na które wskazuje 11 z 18 decydentów, stopa referencyjna w USA wyniesie pomiędzy 1,5-1,75% w 2023 roku. 

Giełda, złoto, waluty rezerwowe w parach z dolarem i kryptowaluty umocniły swoje notowania po ogłoszeniu wyników konferencji Fed. Niektórzy obserwatorzy sugerują, że zaostrzenie polityki może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego i recesji pomiędzy 2023 a 2025 rokiem, o czym świadczy ich zdaniem odwrócona krzywa na rynku obligacji rządowych USA.

prognozy dotyczące obligacji usa - zerohedge

Dane: ZeroHedge

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę