menu

Strona Główna > Newsy > FOMC przyspiesza tapering, ale nie podnosi stóp procentowych

FOMC przyspiesza tapering, ale nie podnosi stóp procentowych


Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło decyzję o dalszym kierunku amerykańskiej polityki monetarnej. Zwijanie luzowania ilościowego (tapering) zakończy się w marcu 2022 roku, a w kolejnych miesiącach do góry pójdą stopy procentowe.

Wczoraj o godzinie 20:00 czasu polskiego zakończył się spotkanie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Na posiedzeniu zdecydowano o podwojeniu tempa odchodzenia od luzowania ilościowego. Każdego miesiąca Fed będzie skupował o 30 miliardów dolarów obligacji mniej (poprzednio $15 mld), tak aby zakończyć tapering w pierwszym kwartale przyszłego roku. To położy fundament pod podwyżki stóp procentowych.

Możliwość realizacji takiego scenariusza była sygnalizowana przez prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, 30 listopada podczas wystąpieniu przed Senatem. Powodem zmiany kursu Fed był było umocnienie się inflacji, która osiągnęła w październiku 6,2% w ujęciu rocznym, czyli 30-letnie maksimum. Na grudniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna nie określała już presji inflacyjnej jako przejściową. FOMC podniósł prognozę inflacji – z 4,2% do 5,3% na koniec 2021 roku i z 2,2% do 2,6% w 2022 roku.

Stopy procentowe w USA

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Powell powiedział, że zwiększanie stóp procentowych nastąpi dopiero po zakończeniu taperingu. Pokrywa się to ze zaktualizowanymi projekcjami, które sugerują, że Rezerwa Federalna rozpocznie ich podwyższanie prawdopodobnie do czerwca przyszłego roku (najwcześniej w maju).

Kwartalne prognozy gospodarcze Fed pokazują, że 12 spośród 18 członków komitetu ds. polityki pieniężnej, zgadza się, że ​​warunki uzasadnią podniesienie stóp procentowanych o co najmniej 75 punktów bazowych w 2022 roku. Jeżeli za 2 lata dojdzie do 3 kolejnych podwyżek, na które wskazuje 11 z 18 decydentów, stopa referencyjna w USA wyniesie pomiędzy 1,5-1,75% w 2023 roku. 

Giełda, złoto, waluty rezerwowe w parach z dolarem i kryptowaluty umocniły swoje notowania po ogłoszeniu wyników konferencji Fed. Niektórzy obserwatorzy sugerują, że zaostrzenie polityki może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego i recesji pomiędzy 2023 a 2025 rokiem, o czym świadczy ich zdaniem odwrócona krzywa na rynku obligacji rządowych USA.

prognozy dotyczące obligacji usa - zerohedge

Dane: ZeroHedge

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę