menu

Francja chce przeforsować transgraniczne porozumienie ws. kryptowalut


W zeszłym tygodniu francuski parlament uchwalił pierwsze w tym kraju ramy regulacyjne dla rynku kryptowalut. Teraz Francuzi zamierzają zachęcić swoich europejskich partnerów do współpracy nad wprowadzeniem międzynarodowego porozumienia w tej sprawie.

Jak informuje agencja Reuters, tydzień temu francuscy parlamentarzyści uchwalili ustawę, która pozwoli na osadzenie kryptowalut w ramach prawnych, zapewniając przy tym władzom możliwość opodatkowania zysków generowanych przez operatorów i inwestorów w tym sektorze.

Nowo wprowadzone przepisy wymagają, aby giełdy wymiany kryptowalut oraz depozytariusze działający we Francji podlegali obowiązkowej rejestracji u Autorité des Marchés Financiers (AMF), czyli miejscowego regulatora rynków finansowych.

Ponadto uchwalona ustawa przewiduje wysokie grzywny dla tych podmiotów, które nie dostosują się do nowych ustaleń.

Rok temu to Hiszpania wprowadziła regulacje prawne związane z rynkiem kryptowalutowym

Francja nie jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zalegalizował i opodatkował handel kryptowalutami, gdyż w maju 2018 r. Hiszpania zaczęła stosować podobne rozwiązania.

Co ciekawe, kilka miesięcy później hiszpańscy parlamentarzyści nałożyli na obywateli obowiązek informowania miejscowej Agencji Podatkowej o wielkości depozytów i zysków osiąganych na rynku krypto.

Francja pragnie być liderem w prawodawstwie międzynarodowym dot. krypto

Bruno Le Maire, czyli francuski Minister Finansów, w poniedziałek poinformował opinię publiczną, że od tej chwili jedną z ambicji jego kraju jest przeforsowanie transgranicznego porozumienie ws. kryptowalut.

Zaproponuję moim europejskim partnerom, abyśmy stworzyli jednolite ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut zainspirowanych doświadczeniem francuskim – powiedział La Maire w Paryżu w trakcie wydarzenia poświęconego technologii blockchain.

Minister dodał, że Francja da innym rządom wgląd w to, co stanowi dobry zestaw przepisów kryptograficznych, aby inne państwa mogły pójść jej śladem.

Pomimo tego, że uogólnienie podejścia do kryptowalut w całej Europie wydaje się być dość karkołomnym wyzwaniem, najwięksi gracze, m.in. Francja i Niemcy, wielokrotnie wzywali do przeprowadzenia dyskusji na ten temat.

Obecnie przepisy dotyczące rynku kryptowalutowego różnią się w zależności od mniej lub bardziej restrykcyjnego podejścia poszczególnych krajów przez wzgląd na brak prawodawstwa ogólnoeuropejskiego.

Jednak, ogólnie rzecz biorąc, lokalne organy regulacyjne w całej Europie ścigają te giełdy i podmioty, które nie mają pozwolenia na oferowanie usług maklerskich, tych związanych z branżą kryptograficzną również.

Odnosząc się do tego kontekstu, ESMA zdążyła zaproponować już ograniczenia dotyczące kontraktów CFD na kryptowaluty dla inwestorów detalicznych, w tym obniżenie maksymalnej dźwigni finansowej, którą przedsiębiorstwa mogą zaoferować.


Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

LMAX exchange LMAX Europe

LMAX przejmuje cypryjskiego brokera

Cypryjski regulator CySEC pozwolił na wykupienie brokera CB Capital Business Ltd, który zmieni nazwę na LMAX Broker Europe Ltd ...
Czytaj dalej

FSC (Mauritius) ostrzega przed Blackcore Ltd

Platforma transakcyjna Blackcore podaje na swojej stronie, że jest licencjonowana w Mauritiusie. W rzeczywistości nie ...
Czytaj dalej
fma nowa zelandia ostrzeżenie

FMA ostrzega przed fuerfx.com

Nowozelandzki regulator ostrzega przed klonem firmy Fern Group NZ Limited. FMA stwierdza, że ​​strona www.fuerfx.com ...
Czytaj dalej
xtb

Raport XTB: jak inwestować w gaming?

Broker XTB przygotował darmowy raport, w którym przedstawia sposoby i możliwości inwestycji w branży gamingowej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę