menu

Strona Główna > Newsy > Francuskie AMF nakłada 300 tys. EUR grzywny na XTB [oświadczenie XTB]

Francuskie AMF nakłada 300 tys. EUR grzywny na XTB [oświadczenie XTB]


Komisja ds. sankcji francuskiego regulatora Autorite des Marches Financiers (AMF), wydała ostrzeżenie przez polskim brokerem XTB i nałożyła na niego grzywnę w wysokości 300 000 euro. 

Broker został ukarany za trzy poważne naruszenia, mające miejsce w ramach działalności jego francuskiego oddziału w okresie od listopada 2013 do lutego 2020 roku. Były to niedociągnięcia w promocji usług, luki w kwestionariuszu doświadczenia klientów oraz nieujawnienie incydentu technicznego na platformie transakcyjnej. 

Komisja uznała, że emitując określone banery reklamowe, XTB France naruszyła zakaz przesyłania klientom nieprofesjonalnym informacji promocyjnych dotyczących świadczenia usług inwestycyjnych w zakresie niektórych umów finansowych, takich jak kontrakty CFD. – podało AMF.

Komisja dodaje, że kilka reklam Google, zamieszczonych przez XTB, nie zawierało jasnego, widocznego i dokładnego ostrzeżenia o ryzyku utraty kapitału związanym z handlem kontraktami CFD.

Dodatkowo AMF stwierdziło, że kwestionariusz dotyczący wiedzy i doświadczenia klientów XTB France zawierał braki, a związany z nim algorytm obliczeniowy nie pozwalał na ustalenie, czy wypełniająca go osoba rozumie ryzyko związane z odpowiednim produktem lub usługą.

Ostatnie naruszenie, dokonane przez brokera, dotyczyło niepoinformowania klientów o awarii technicznej, która stanowiła poważne utrudnienie i mogła mieć wpływ na prawidłową realizację zleceń. AMF uznało również, że francuski oddział XTB nie zawsze był w stanie zapewnić klientom właściwą realizację ich zamówień, jeśli nie pojawiały się z ich strony skargi.

Broker może odwołać się od kary nałożonej przez AMF. 

Otrzymaliśmy również komentarz do tej sytuacji od polskiej centrali brokera:


Warszawa, 2021.11.10

Oświadczenie

Pismem z dnia 16 lipca 2019 r. francuski organ nadzoru, AMF  (Authorite des Marches Financiers), poinformował o wszczęciu kontroli we francuskim oddziale Spółki w trybie artykułu L.621-9 francuskiego Kodeksu Pieniężnego i Finansowego w celu sprawdzenia poszanowania przez Spółkę obowiązków działania w sposób profesjonalny. W dniu 19 lipca 2019 r. AMF przystąpił do czynności kontrolnych. Kontrola stanowiła kompleksową ocenę działalności oddziału Spółki we Francji w oparciu m.in. o regulacje Dyrektywy MiFID II, Rozporządzenia MiFIR, wymogi Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) i francuskiego prawa Sapin II. W dniu 10 lutego 2020 r. Spółka otrzymała protokół kontroli wskazujący na wykryte przez kontrolujących nieprawidłowości oraz uchybienia w implementacji i stosowaniu obowiązujących przepisów oraz regulacji przez Spółkę w oddziale we Francji, w odpowiedzi na który w dniu 9 marca 2020 r. złożyła umotywowane zastrzeżenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dnia 9 października 2020 r. Spółce została przekazana informacja o rozpoczęciu postępowania administracyjnego wszczętego przez AMF w sprawie nieprawidłowości wykrytych w ramach kontroli oddziału Spółki we Francji. Spółka została wezwana do przedstawienia swojego stanowiska odnośnie wykrytych nieprawidłowości oraz przeprowadzonych wdrożeń wynikających z protokołu z dnia 10 lutego 2020 r. Spółka przedstawiła swoje wyjaśnienia w piśmie z dnia 20 listopada 2020 r. XTB pragnie podkreślić, że zawsze kieruje się otwartą politykę komunikacyjną dokładając wszelkich starań, w celu pełnej współpracy poprzez dostarczenie AMF rzetelnych i przejrzystych informacji podczas całego procesu kontroli.

9 listopada 2021 roku, na stronie internetowej francuskiego organu nadzoru AMF został opublikowany komunikat informujący o nałożeniu kary na francuski oddział XTB w kwocie 300.000 Euro oraz wystosowaniu ostrzeżenia wraz ze szczegółami tej decyzji. W ocenie AMF, francuski oddział XTB naruszył lokalne regulacje w obszarze komunikacji marketingowej, kwestionariusza badającego wiedzę i doświadczenie klientów oraz sposobu informowania klientów o pojedynczym incydencie technicznym, który wystąpił na platformie transakcyjnej.

Spółka otrzymała oficjalną decyzję regulatora, której uzasadnienie jest obecnie przedmiotem wewnętrznych analiz, na bazie wyniku których XTB podejmie decyzję co do dalszych kroków w tej sprawie.


 

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę