menu

Strona Główna > Newsy > FSMA: oszustwa inwestycyjne występują głównie w Internecie

FSMA: oszustwa inwestycyjne występują głównie w Internecie


Belgijska Financial Services and Markets Authority (FSMA) opublikowała nowy kwartalny raport zawierający statystyki i przegląd głównych trendów dotyczących oszustw inwestycyjnych za trzeci kwartał 2022.

Trendy zidentyfikowane w poprzednich prezentacjach statystyk FSMA dotyczących oszustw zostały potwierdzone. Podział pytań i skarg konsumentów – otrzymanych przez FSMA latem – na różne formy oszustw pozostaje zasadniczo taki sam jak w poprzednich okresach.

Najważniejsza zmiana dotyczy nieuczciwych platform handlowych. W poprzednim okresie skargi i pytania dotyczące tych nieuczciwych platform handlowych stanowiły 42% wszystkich otrzymanych zgłoszeń dotyczących oszustw. W trzecim kwartale tego roku odsetek ten wzrósł jeszcze bardziej do 49%.

Potwierdza to wcześniejsze ustalenie, że to zjawisko oszustw inwestycyjnych jest głównym zjawiskiem dotykającym w tym roku belgijskie społeczeństwo. Fałszywe wyłudzenia kredytów nadal stanowią nieco ponad jedno na pięć pytań dotyczących oszustw. Zjawisko to może się nasilić w kontekście obecnego kryzysu energetycznego, ponieważ oszustwa związane z fałszywymi kredytami są skierowane przede wszystkim do osób mających problemy finansowe.

FSMA zablokowała 234 strony internetowe

FSMA informuje organy sądowe o znanych jej nieuczciwych stronach internetowych, przede wszystkim po to, by mogły one przystąpić do ich blokowania. Ta aktywna współpraca między FSMA a organami sądowymi doprowadziła do zablokowania w Belgii dostępu do 234 nieuczciwych stron internetowych od początku roku.

Podobnie jak w poprzednich okresach, ostrzeżenia wydane przez FSMA dotyczyły głównie nieuczciwych platform handlowych. Od początku roku FSMA opublikowała ostrzeżenia dotyczące 215 nieuczciwych podmiotów (240 stron internetowych).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę