menu

Strona Główna > Newsy > FSMA: oszustwa inwestycyjne występują głównie w Internecie

FSMA: oszustwa inwestycyjne występują głównie w Internecie


Belgijska Financial Services and Markets Authority (FSMA) opublikowała nowy kwartalny raport zawierający statystyki i przegląd głównych trendów dotyczących oszustw inwestycyjnych za trzeci kwartał 2022.

Trendy zidentyfikowane w poprzednich prezentacjach statystyk FSMA dotyczących oszustw zostały potwierdzone. Podział pytań i skarg konsumentów – otrzymanych przez FSMA latem – na różne formy oszustw pozostaje zasadniczo taki sam jak w poprzednich okresach.

Najważniejsza zmiana dotyczy nieuczciwych platform handlowych. W poprzednim okresie skargi i pytania dotyczące tych nieuczciwych platform handlowych stanowiły 42% wszystkich otrzymanych zgłoszeń dotyczących oszustw. W trzecim kwartale tego roku odsetek ten wzrósł jeszcze bardziej do 49%.

Potwierdza to wcześniejsze ustalenie, że to zjawisko oszustw inwestycyjnych jest głównym zjawiskiem dotykającym w tym roku belgijskie społeczeństwo. Fałszywe wyłudzenia kredytów nadal stanowią nieco ponad jedno na pięć pytań dotyczących oszustw. Zjawisko to może się nasilić w kontekście obecnego kryzysu energetycznego, ponieważ oszustwa związane z fałszywymi kredytami są skierowane przede wszystkim do osób mających problemy finansowe.

FSMA zablokowała 234 strony internetowe

FSMA informuje organy sądowe o znanych jej nieuczciwych stronach internetowych, przede wszystkim po to, by mogły one przystąpić do ich blokowania. Ta aktywna współpraca między FSMA a organami sądowymi doprowadziła do zablokowania w Belgii dostępu do 234 nieuczciwych stron internetowych od początku roku.

Podobnie jak w poprzednich okresach, ostrzeżenia wydane przez FSMA dotyczyły głównie nieuczciwych platform handlowych. Od początku roku FSMA opublikowała ostrzeżenia dotyczące 215 nieuczciwych podmiotów (240 stron internetowych).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę